07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “İnsaf Edin. Bizi Erdoğan’a Vermeyin”
“İnsaf Edin. Bizi Erdoğan’a Vermeyin”

“İnsaf Edin. Bizi Erdoğan’a Vermeyin”

15 Temmuz darbe girişiminden bir gün sonra askeri helikopterle Yunanistan’ın Dedeağaç şehrine kaçan 2’si binbaşı, 4’ü yüzbaşı, 2’si de başçavuş 8 asker Yunan gazetesine konuştu. 8 firari darbeci asker Türkiye’ye iade edilmeleri halinde idam cezasının ilk olarak kendilerine uygulanacağını öne sürdü.

Hürriyet gazetesi’nden Yorgo Kırbaki’nin haberine göre ,Askerler, Dimokratia gazetesine konuştu.

Gazete, “İnsaf edin. Bizi Erdoğan’a vermeyin” manşetiyle çıktı. Firariler, Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’dan siyasi sığınma taleplerini kabul etmesini isteyerek, Türk hükümetinin idam cezasını geri getirmek için, önce Yunanistan’ın kendilerini iadelerini beklediğini iddia ettiler. Askerler “İade edilirsek, idam cezası ilk kez bize uygulanacak” diye konuştu.

“Helikopterde 9. bir kişi kesinlikle yoktu”

Siyasi sığınma başvuruları ile ilgili 19-25 Ağustos tarihleri arasında Atina’daki İltica Komisyonu’na ifade verecek olan 8 asker, Yunanistan’a beraberlerinde bir “CIA ajanı ile kaçtıklarına” ilişkin Türk medyasında çıkan haberleri de reddettiler. “Helikopterde sadece bizler vardık. Kesinlikle 9’uncu bir kişi yoktu” dediler. Yunan medyası, askerlerin sığınma taleplerinin reddedilmesi halinde, Türkiye’ye iadelerini geciktirmek amacıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurma niyetinde olduklarını belirtti.