07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Korkunç Açıklama
Korkunç Açıklama

Korkunç Açıklama

Gaziantep’teki patlamada hayatını kaybedenlerin defnedildiği Yeşilkent Mezarlığı’ndaki  yüzlerce hazır mezar için Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Abdullah Aksoy açıklama yaptı. Aksoy, “Bu rutin bir uygulamadır.Bu tür durumlarda daha hızlı, daha çabuk bir şekilde müdahale etmek için hazır bekletiliyor” dedi.

İşte Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Dr. Abdullah Aksoy’un o açıklaması;

“Bu rutin bir uygulama”

“Bu rutin bir uygulama. Gaziantep olarak şu an nüfusumuz, Suriye’deki misafirlerimizle birlikte 2 milyon 200 bini aşmış bir durumda. O nedenle günlük aşağı yukarı 15-20 cenazemiz oluyor. 20 çarpı 365, yılda normal yollarla vefat eden vatandaşlarımız, 7 bini geçen bir sayı oluyor. İkincisi Gaziantep, AFAD kapsamında olan illerin arasında bir ilimizdir. Türkiye’nin değişik illerinde AFAD’ın belirlediği bazı iller var. Gaziantep’imiz de o illerden biri. O yüzden belli bir mezar kazıp AFAD Genel Müdürlüğüne bildirmemiz gerekiyor.”

“Bu tür durumlarda daha hızlı, daha çabuk bir şekilde müdahale etmek için hazır bekletiliyor”

“Yıllık aşağı yukarı 5-6 bin civarında normal yollarla bir mezar ihtiyacı doğuyor. Bu nedenle biz yıllık ihaleye çıkıyoruz. 2015’te ihaleye çıktığımız 5 bin civarında bir mezar kazımı yaptık. Şu an 3 bin mezar yerimiz dolmuş durumda. 2 bin kazılmış mezar yerimiz var. Hazır vaziyette. Hem normal vatandaşlarımız için, hem de Allah bir daha göstermesin, bu tür durumlarda daha hızlı, daha çabuk bir şekilde müdahale etmek için hazır bekletiliyor. O yüzden orada çok fazla mezarın kazılması şeklinde görüntünün ortaya çıkmasının sebebi bunlardır.”