07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kayıp İlçe Cizre
Kayıp İlçe Cizre

Kayıp İlçe Cizre

43 gündür sokağa çıkma yasağı uygulanan ve operasyonların sürdüğü Cizre’de nüfus 120 binden 20 bine indi. İlçede 76 sivil hayatını kaybetti, yüzlerce yaralı var. Mahalle aralarında Onlarca 10’larca yaralı var.

İşte son BBC Türkçe’nin hazırladığı habere göre 43 günde ilçenin geldiği durum;

14 Aralık’tan bu yana sokağa çıkma yasağı uygulanan Cizre’de operasyonlar devam ediyor.Genelkurmay Başkanlığı, operasyonlarda şimdiye kadar 446 PKK’lının etkisiz hale getirildiğini duyurdu.Operasyonlarda Cumartesi günü Cizre’nin Dağkapı Mahallesi’nde Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesinde görev yapan Üsteğmen Uğur Taşçı, çatışmada hayatını kaybetti.

Onlarca yaralı mahalle aralarında bekletiliyor

51 gündür ilçede bulunan HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, yasak boyunca Cizre’de 73 kişinin hayatını kaybettiğini ve mahallelerde onlarca yaralının olduğunu söyledi. Sarıyıldız, hastaneye gidememeleri halinde bir çok yaralının hayatını kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu öne sürdü.İşte o açıklama,

-Cudi Mahallesi, Caferi Sadık Sokak’ta beş katlı bir binanın bodrum katında Cumartesi gününden beri 18’i ağır, 27 yaralı ambulans bekliyor. Ancak ambulans gelmediği için ikisi üniversite öğrencisi üç kişi kan kaybı ve iç kanamadan hayatını kaybetti.

“Yaralıların bulunduğu bina top atışıyla vuruldu”

Faysal Sarıyıldız, İlçede yoğun top atışlarının devam ettiğini, yaralıların beklediği evin üst katlarının da top atışlarıyla vurulduğunu söyledi.

Yaralılar için HDP’li vekiller devreye girdi ama izin verilmedi

Ölen üniversite öğrencilerinden Cihan Kahraman’ın ailesi, HDP Milletvekilleri Leyla Birlik, Ferhat Encü ve Tuba Hezer ile birlikte cenazeyi almak üzere dün Cizre’nin girişinde kadar gittiler ancak elleri boş döndüler.
Ferhat Encü, yasak ve operasyondan dolayı polisin ilçeye geçişlerine izin vermediğini söyledi.

“Oğlumuzu İzmir’de biliyorduk.Yaralı diye geldik, cenazesini bile alamıyoruz”

Bekletilen yaralılardan biri de aslen Batman Kurtalanlı üniversite öğrencisi Cihan Kahraman. Kahraman Aydın’da doğup büyümüş. Babasıyla ölmeden birkaç gün önce konuştu. Baba Mehmet Kahraman yaşananları anlattı;

-Bize İzmir’de olduğunu ve durumunun iyi olduğunu söyledi. Yaralandığı haberi gelince Cizre’de olduğunu öğrendik. Cihan Cuma günü yaralanıyor. Yarası hafif. Ambulansın geleceği yere kadar yürüyerek gidiyor ama yoğun ateş ve bombardıman başlayınca bir eve kaçıyor. Durumu ağır değilmiş. Biz de AİHM’den çıkan tedbir kararından sonra yaralandığını öğrendik. Oğlum yaralandıktan iki gün sonra iç kanamasından ölüyor. Biz onu hastaneye kaldırmak için geldik ama şimdi cenazesini bile alamıyoruz.

HDP’li vekiller Yaralılar için içişleri bakanlığına gitti ama kimseyle görüşemedi

Dün öğleden sonra HDP Milletvekillerinden Behçet Yıldırım, Hişyar Özsoy, Hüda Kaya, Nimetullah Erdoğmuş ve Sibel Yiğitalp’’in Cizre’de yerlerinin hükümet yetkilileri tarafından bilindiği belirtilen yaralılara ambulans gönderilmesinin sağlanması için “acil görüşme talebiyle” İçişleri Bakanlığı’na gitti.
Heyette yer alan HDP Diyarbakır milletvekili Sibel Yiğitalp, tatil olduğu için ne bakan ne de müsteşarla görüşebildiklerini aktardı.
-Halen net bir cevap alabilmiş değiliz. Bakan ve müsteşar yok diyorlar ancak bu çok acil bir durum. Onlardan net bir cevap alıncaya kadar bakanlıkta beklemeye devam edeceğiz.

“İlçe nüfusu 120 binden 20 bine düştü”

HDP Şırnak milletvekili Faysal Sarıyıldız, Cizre’de evlerin çoğunun hasar gördüğünü, bir çok evin kalınmayacak hale geldiğini belirtti. Nüfusunun yüzde 85’inin ilçeyi terk etmek zorunda kaldığını ifade eden Sarıyıldız “Evlerin çoğu yıkıldı, insanlar çıkmak zorunda kaldı. 120 bin nüfuslu ilçede 20 bin kadar insan kaldı. Onlar da çok zor koşullarda yaşıyor”dedi.

Sarıyıldız İMC kameramanı Refik Tekin’in de vurulduğu sivillere ateş açıldığı iddia edilen  gün yaşananları da aktardı. İşte Sarıyıldız’ın o güne dair anlattıkları.

“Medya olayı dezenforme ederek verdi”

-AİHM Serhat Altun için tedbir kararı almıştı. Aynı gün karar çıktı ve kararı kaymakamlığa bildirerek onları almaya gittik. Ama hastaneye kaldırılmadığı için hayatını kaybetti. Ellerimizde beyaz bayraklar ile 3 cenaze ve 4 yaralıyı almaya gittik. Ahmet Tunç adlı kayıp bir vatandaş vardı, onun akrabası Selman Erdoğan ve belediye meclis üyesi Hamit Poçal ile birlikte gidip yaralı ve cenazeleri aldık. Ambulans çağırdık ve İpek yolu caddesine çıktık. Cadde kenarında beklerken bizi taradılar. Selman Erdoğan ve Hamit Poçal öldü 12 arkadaşımız da yaralandı. Bizi öldürüyorlar sonra da terörist diyorlar. Bu yapılanların hepsi insan hak ihlali ve savaş suçu.