07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Karaman’da Ensar Sıkıyönetimi
Karaman’da Ensar Sıkıyönetimi

Karaman’da Ensar Sıkıyönetimi

Karaman’daki Ensar Vakfı ve KAİMDER evlerinde 10 erkek öğrenciye “cinsel istismarda” suçlamasıyla 54 yaşındaki sınıf öğretmeni Muharrem B. davasının ilk duruşması yarın… Dava nedeniyle kentte geniş güvenlik önlemi alındı. Tecavüzcü öğretmen ve mağdur öğrencileri makamında ağırlayan ve “kentte Ensar ve KAİMDER evi yok” diyerek adaleti yanıltmaya çalışan Karaman Valilisi, dava süresince her türlü basın açıklaması, eylem ve gösterileri yasakladı.

 

Kapalı oturum olarak yapılacak duruşmaya basın mensupları alınmayacak. Mahkeme, daha önce peş peşe yapılan ön duruşmalarla mağdur çocukları dinledi ve görüntüye alınan mağdurların ifadelerinde anlattıkları olaylar, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi SEGBİS) ile tutuklu olduğu Ereğli Cezaevi’nden katılacak Muharrem B.’ye sorulacak.

Muharrem B.’nin de akıl ve ruh sağlığı yerinde olup olmadığının tespiti içinde sağlık kontrolünden geçirildiği öğrenildi. Hukukçular, mağdur ve tanık ifadelerinden adli tıp raporlarına dosyanın büyük oranda tamamlandığı davanın hızla sonuçlanabileceğini söyledi.

Duruşmaya başta mağdur çocukların avukatları olmak üzere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hukuk Müşavirliği, Ensar Vakfı ile KAİMDER avukatları katılması bekleniyor. Ayrıca duruşmaya İzmir ve Aydın Barosu’nun Çocuk Hakları Komisyonu Başkanı ve üyelerinin katılacağı belirtildi. Bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının da duruşmayı desteklemek için Karaman Adliyesi’ne geleceği belirtildi.

O Vali Karaman’da basın açıklaması ve protesto gösterilerini yasakladı

Karaman Valiliği de duruşma nedeniyle, davanın devam ettiği süre boyunca Karaman il sınırları içerisinde her türlü toplanma, basın açıklaması, toplantı, gösteri yürüyüşü, miting, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma vb. etkinliklerini resmi internet sitesinden yasakladığı duyurdu.

Karaman’da olağanüstü hal

Duruşma nedeniyle polisin, kentin girişinde kontrol noktası oluşturup, kente giren ve çıkanların kimlik kontrolünü yapacağı öğrenildi. Çevre illerden de takviye polis ve TOMA getirilirken, adliyenin çevresindeki caddelerin kapatılacağı, adliyenin otoparkın hiç bir araç alınmayacağı, adliyeye başka bir işlem için gelenlerinde tek tek arama noktalarında üst aramasından geçirilerek içeri alınacağı belirtildi. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yarın sadece Muharrem B. yargılanacak.