07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Kandil Dedi Saray Çıktı
Kandil Dedi Saray Çıktı

Kandil Dedi Saray Çıktı

TBMM’de 2015’in son oturumunda AKP ve HDP’liler arasında yaşanan tartışma bu kadar da olmaz dedirtti. HDP’li Garo Paylan kürsüye çıkıp isim vermeden Erdoğan’ın eyalet sistemi konusunda 2013’te yaptığı bir konuşma metnini okudu. AKP’li Faruk Özlü “o metni eline Kandil mi verdi?” diye tepki gösterdi.

Kürsüye gelen HDP İstanbul Milletvekili Garo Paylan, “başka bir siyasetçinin” görüşlerini açıklamak istediğini söyledi., AKP’li vekillere “Lüften dinleyin, buna da kızacaksınız biliyorum” dedi. Paylan, 30 Mart 2013 tarihinde Başbakan olan Tayyip Erdoğan’ın yaptığı şu açıklamayı ismini vermeden okudu:

Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti var

“Dünyada gelişmiş ülkelere bakarsanız bunların hiçbirinde eyalet korkusu diye bir şey yok. Tam aksine, eyalet yapılanmaları o güçlü ülkelerde çok daha süratle kalkınmayı getiriyor. Bu güçlenme alametidir. Gelin bizim tarihimize, Osmanlı’ya baktığımız zaman Lazistan eyaleti, Kürdistan eyaleti var. Güçlü Türkiye asla eyalet sisteminden korkmamalıdır. Siz eyalet sisteminde de üniter yapıyı muhafaza edebilirsiniz. Belediye başkanlarını seçiyoruz da valileri niye halk seçmesin?”

AKP’li vekiller, Paylan’ın konuşmasına sert tepki gösterdiler. AKP’li Faruk Özlü ile Garo Paylan arasındaki diyalog meclis kayıtlarına da girdi.

İşte o diyalog;

O kağıdı eline Kandil mi verdi?

Faruk Özlü: Kâğıdı eline Kandil mi verdi?

Garo Paylan: Bunlar sizi kızdırır değil mi? Kim söylemiş bunu?

Faruk Özlü: Onu Kandil’de kim verdi? Kandil mi verdi?

Garo Paylan: “Kandil mi tutturdu?” diyorsunuz, değil mi? Bunu, 30 Mart 2013’te Erdoğan söyledi. “Kandil mi tutuşturdu?” diyorsunuz değil mi? Erdoğan tutuşturdu. Bakın, üzerinden daha iki yıl geçmedi, daha mürekkebi kurumadı.