07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İşte Berkin’i Öldüren Polis
İşte Berkin’i Öldüren Polis

İşte Berkin’i Öldüren Polis

Gezi direnişi sırasında polisin attığı gaz kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan polisin kimliği açıklandı.Emin Y. isimli polis, Berkin Elvan’ın öldürülmesi ile ilgili verdiği ifadesinde Gezi Parkı eylemlerinde nerede görev yaptığını dahi hatırlamadığını söyledi.

 

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Açar ve Canan Coşkun Berkin Elvan’ın ölümüne neden olan polisin kimliğine ve ifadesine ulaştı…İşte detaylar:

o-polis

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Memur Suçları Bürosu’nun Berkin’in failine yönelik uzun zamandır yürütüğü soruşturmada sona gelindi. Jandarma Kriminal Laboratuarı olay gününe ilişkin TOMA görüntülerini inceleyerek soruşturmadaki şüpheli sayısını 1’e indirmiş ancak zanlı polisin kimliğini açıklamamıştı. Şehir dışına tayin edilen o polisin Emin Y. olduğu ortaya çıktı. Polis Emin Y. 9 Mart’ta İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 3 savcıya ifade verdi. Şüpheli polis Emin Y. ifadesinde şunları söyledi:

“O Gün Nerede Görev Yaptığımı Hatırlamıyorum”

-Ben olay tarihinde İstanbul Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde 62971 numaralı grupta kalkancı olarak görevliydim. Benim ZET tüfeği kullanma sertifikam yoktur. Kasım 2011 tarihinde İstanbul’a gelmiştim. İlk görev yerim idi. Bu nedenle olay yerini tam olarak hatırlamıyorum. Olay gününü de anımsamıyorum. Çünkü o tarihlerde Gezi Olayları nedeniyle birçok yerde görevlendirilmiştim. Ancak Okmeydanı’nda görevlendirilmiş olduğumuzu hatırlamıyorum. Ben sertifikam da olmadığı için o tarihlerde hiç gaz tüfeği kullanmadım. Grup komiseri Enver Turan’ı daha önce de grup komiseri olduğu için hatırlıyorum. Ancak olay günü orada olup olmadığını hatırlamıyorum. Kadir Eyüp Hambaloğlu isimli komiseri tanırım. Kendisi ile bir görevde birlikte olduğumuzu hatırlıyorum. Ancak bu olay olup olmadığını çıkaramıyorum.

“Görüntülerdeki ben değilim benim gaz Tüfeği kullanma yetkim de yok”

-Söz konusu fotoğrafta 1. ZET’çi olarak etine dolgun olarak tanımlanan kişi ben değilim. Görüntülerde kolu sargılı olan görevlinin Fatih Dalgalı olup olmadığını bilemiyorum. Söz konusu görüntülerde ben yokum. 1. ZET’çi olarak tanımlanan kişi ben değilim. Kolu sargılı 2. ZET’çiyi tanımayadım. Grubumuzun şefi Yusuf Uyanık idi. Bu itibarla suçlamayı kabul etmiyorum.