07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “IŞİD’i Obama Kurdu”
“IŞİD’i Obama Kurdu”

“IŞİD’i Obama Kurdu”

ABD başkanlık seçimlerinde, Cumhuriyetçilerin adayı olarak yarışacak olan Donald Trump, Florida’daki seçim çalışması kapsamında yaptığı mitingde, ABD Başkanı Barack Obama’yı eleştirdi ve ‘IŞİD’i kurmakla’ suçladı.

Çarşamba akşamı, Florida’da oldukça geniş bir kalabalığa seslenen Trump, “Bildiğiniz üzere, IŞİD, birçok yönden Başkan Obama’yı onurlandırıyor” diyerek, Obama’nın IŞİD’in kurucusu olduğu iddiasını ortaya attı.

“Hillary Clinton da Obama’nın yardımcısıydı”

Trump, “IŞİD’in kurucusu o. IŞİD’i kurdu. Sahtekar Hillary Clinton’ın da yardımcısı olduğunu söyleyebilirim” diye konuştu. Donald Trump, iddiasını Obama ve Clinton’ın yaptığı yanlış hamlelerin IŞİD’in yükselişine yol açmasına dayandırdı.

“Obama Hristiyan değil”

Konuşmasında Obama’nın ‘Hussein’ ismine özellikle vurgu yapan Trump, Obama’ya eleştirilerinde, aralarındaki gerilimi daha da tırmandıracak ifadeler kullandı. Obama yönetimi döneminde terör tehdidinin arttığını söyleyen Trump, Demokrat aday Clinton’ı terör gruplarını ‘kurmak ve yönetmek’le suçladı. Obama’nın dini inancını da sorgulayan Trump, Obama’nın Hristiyan olmadığını iddia etti.