07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » IŞİD Operasyonu Başladı
IŞİD Operasyonu Başladı

IŞİD Operasyonu Başladı

Suriye’de IŞİD’in kalesi olarak bilinen Rakka’ya düzenlenmesi planlanan kara operasyonu başladı. Operasyon kapsamında ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyon uçakları da Rakka çevresindeki IŞİD mevzilerini bombaladı.

Suriye’de IŞİD’in merkez olarak kullandığı Rakka kentini, geri almak için uzun süredir hazırlığı yapılan operasyonun bugün saat 14.00 sıralarında başladığı duyuruldu.

Kobani’nin 50 kilometre güneyinde bulunan Ayn İsa Kasabasından 3 kol halinde başlatılan operasyona, içerisinde YPG’nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri, Ehrar Rakka ve Liwa Tahrir Tugaylarının katıldığı belirtiliyor.

Operasyona koalisyon güçlerinin havadan destek verdiği belirtilirken, öncelikle ilk hedefin Rakka’yı kuzeyden kuşatmak olduğu öğrenildi.

Bir süre önce Suriye’nin Rojava bölgesinde bulunan Kobani’ye giden ABD Merkez Kuvvetler Komutanı (CENTCOM) General Joseph Votel, orada operasyona katılacak olan Demokratik Suriye Güçleri yetkili ve komutanları ile görüşmüştü. ABD’li komutan görüşmede, Rakka operasyonuna başlanması durumunda ellerinden gelen desteği kendilerine sunacağını da söylemişti. ABD’li komutan Votel, Suriye’den sonra Ankara’ya gelmişti.