07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “IŞİD Irak’ta 3500 Kişiyi Kölesi Yaptı”
“IŞİD Irak’ta 3500 Kişiyi Kölesi Yaptı”

“IŞİD Irak’ta 3500 Kişiyi Kölesi Yaptı”

Birleşmiş Milletler, IŞİD’in Irak’ta kontrol ettiği bölgelerde yaklaşık 3 bin 500 kişiyi köleleştirdiğini açıkladı. BM raporunda, köleleştirilen kişilerin büyük kısmının da kadın ve çocuk olduğu ifade ediliyor.
BBC Türkçe’nin haberine göre, IŞİD’in kontrol ettiği yerlerde savaş suçu ve insanlık suçu işlediğini ifade eden BM, “Muhtemelen soykırım da yapıyorlar” dedi.

Köleleştirilenlerin büyük bölümü Ezidi

BM İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan raporda, köleleştirilen kişilerin büyük ölçüde Ezidi olduğu vurgulanıyor.

“900 çocuğu ailelerinden aldılar”

Raporda sadece Musul’da 800 ila 900 çocuğun militan olarak yetiştirilmek üzere ailelerinden zorla alındığı ve kaçırıldığı da ifade ediliyor.
Raporu İsviçre’nin Cenevre kentinde açıklanan BM İnsan Hakları Konseyi Başkanı Zeyd Ra’ad El Hüseyin, “Hayatını kaybedenlerin sayısı, maalesef hayattakilerin içinde bulunduğu büyük zorlukları maskeliyor” dedi.
El Hüseyin, Irak’ın IŞİD kontrolündeki bölgelerinde insanların sadece şiddetten ölmediğini, çok sayıda kişinin de gıda ve sağlık gibi temel insani ihtiyaçlara ulaşamadıkları için hayatını kaybettiğini vurguladı.