07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Hissedebilen Protezler Geliyor
Hissedebilen Protezler Geliyor

Hissedebilen Protezler Geliyor

İnsan teninden bile daha hassas bir materyal keşfedildi. Yeni materyal hissedebilen robotlar ve hatta protezleri hayal olmaktan çıkartabilir.

Avustralya’nın  Monash Üniversitesi  araştırmacıları, ilginç bir çalışmaya imza attı. Yayınladıkları rapora göre, insan teninden daha hassas bir materyal bulduklarını öne sürdüler. Araştırmacılar, buldukları bu malzemeyi ‘hissedebilen robotlar’ geliştirmek üzere kullanacak.

İnsan teninden daha hassas

Chip’in haberine göre, araştırmacıların yeni buldukları bu malzeme, insan tenine göre daha hassas olmakla kalmıyor, bunun yanında ısı ve basınç gibi verileri de iletebiliyor. Esnek, ultra hafif ve süngerimsi bir dokuya sahip olan malzemenin, veriyi taşıma hızı ise günümüzde kullanılan polimer elastomer’e kıyasla çok daha başarılı olduğu belirtiliyor.

Hissedebilen protezler hayal değil

Araştırma çalışmalarının yürütüldüğü Monash Centre for Atomically Thin Materials’dan Dr. Ling Qiu, yaptığı açıklamada, sözkonusu teknolojinin protezlerde kullanılacağı gibi gelecekte ‘hissedebilen robotlar’ için de kullanılabileceğini söyledi.