07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Hiçbir Hükümet, Bu Boyutta Bir Sızmaya İzin Vermezdi”
“Hiçbir Hükümet, Bu Boyutta Bir Sızmaya İzin Vermezdi”

“Hiçbir Hükümet, Bu Boyutta Bir Sızmaya İzin Vermezdi”

Financial Times, Türkiye’de cemaatin devlete nasıl sızdığı, darbe girişimi ve OHAL konusunda bir makale yayımladı. Makalede Cemaat’in devlete sızmasıyla ilgili AKP’yi suçlayan Financial Times “Hiçbir hükümet, devlet kurumlarına karanlık Gülenci ağların başardığı boyutta bir nüfuza izin vermezdi.” dendi.

Financial Times, Türkiye’de OHAL’in 3 ay daha uzatılmasının “sürpriz olmadığı” yorumunu yaparken, 15 Temmuz darbe girişimi ardından başlayan tasfiyelerin “endişe verici” boyutlara ulaştığını yazdı.

Cemaat’in devlete sızmasıyla ilgili AKP’yi suçlayan gazete “Hiçbir hükümet, devlet kurumlarına karanlık Gülenci ağların başardığı boyutta bir nüfuza izin vermezdi.” dedi.

“Erdoğan için kurumları devre dışı bırakma şansının müthiş cazibesi var”

BBC Türkçe’nin aktardığı habere göre, “Erdoğan gibi inatçı ve otoriter bir adam için, Anayasa Mahkemesi başta olmak üzere, kurumları devre dışı bırakma şansının, her zaman müthiş bir cazibesi vardı” ifadesiyle başlayan makalede, ‘bundan daha da endişe verici olanın ise OHAL altında yapılan tasfiyelerin ulaştığı boyut’ olduğu belirtildi.

Ordu, kamu kurumları ve emniyet teşkilatında Fethullah Gülen’le ilişkili olduğu gerekçesiyle görevden alınanların sayısının 100 bini aştığı öne sürüldü.

“Hiçbir hükümet bu boyutta bir sızmaya izin vermezdi”

Darbe girişimi sırasında uçaklardan sivillere ateş açıldığını ve 240 kişinin hayatını kaybettiğini vurgulayan makele şöyle devam ediyor:

“Darbecilerin neden oldukları şiddetin boyutları göz önünde bulundurulduğuna, ilk anda OHAL ilan edilmesinin geçerli sebepleri var. Ayrıca hiçbir hükümet, devlet kurumlarına karanlık Gülenci ağların başardığı boyutta bir nüfuza izin vermezdi.”

Financial Times’a göre hem ABD, hem AB bu tehdidi görüp kınamakta çok geç kaldı ve sonuç olarak Ankara üzerindeki gücünü kaybetti.

“Erdoğan’ın Fransa örneği inandırıcı değil”

Gazete tüm bunlara rağmen, Erdoğan’ın OHAL’in uzatılması ile ilgili olarak Fransa örneğini kullandığı “beylik cevabının” inandırıcı olmadığı yorumuna yer verdi:

“Bunun öncelikli nedeni, şimdi terörist olarak nitelediği Gülencilerin yükselişini kolaylaştıran kişinin kendisi olması… Geçen yıllar boyunca ordu ve laik rakiplerinden yönelen tehditleri savuşturup gücü elinde toplarken, Gülen, Erdoğan’ın AKP’si için paha biçilemez bir müttefikti. Cumhurbaşkanı, ortaya çıkan vahşi güç savaşının sorumluları arasında”.

“Türk halkının dokusu bozuluyor”

Gülencilere yönelik olarak başlatılan tasfiye ve gözaltıların boyutunun çok genişlediğini belirten Financial Times, Erdoğan’ın OHAL’i tüm düşmanlarından kurtulmak için kullandığı yorumunu yaptı:

“Daha da tehlikeli olan ise, Erdoğan’ın darbe girişimini tüm muhaliflerini yakalamak için bir bahane olarak kullandığına dair kanıtlar. Bu durum sadece darbe girişiminden sonra ortaya çıkan ulusal birliği sağlama şansını çarçur etmiyor; aynı zamanda Türk halkının dokusunu bozuyor ve emniyet de dahil olmak üzere kurumların temelini çürütüyor”.