07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » HDP’den Meclis’e Boykot
HDP’den Meclis’e Boykot

HDP’den Meclis’e Boykot

HDP, HDP Meclis Grubu ve MYK’nın aldığı kararı açıkladı. HDP TBMM çalışmalarını durdurma kararı aldı. HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, “Yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya karar verdik” dedi. Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul’a katılmayacaklarını söyledi. Bu kararla HDP Meclis’ten tamamen çekilmiyor. Ancak HDP’li vekiller genel kurul ve komisyon toplantılarına katılmayacak. Karar ‘İstifa yok, boykot var’ olarak yorumlandı. Bilgen, ‘Eş Genel Başkanlık için vekaleten atama olacak mı?’ sorusuna da yanıt verdi.

HDP sözcüsü Ayhan Bilgen, “Meclis grubumuz ve merkez yürütme kurulumuzla birlikte yaptığımız tartışmalar sonucunda demokratik siyaset tarimizin en kapsamlı ve karanlık saldırısı karşısından yasama organındaki çalışmalarımızı durdurmaya ve bir kez daha halklarımızla buluşmaya karar verdik. Önümüzdeki günlerde ev ev , mahalle mahalle, köy köy, ilçe ilçe, il il dolaşarak halkımızın şikayet ve önerilerini dinleyeceğiz. Bileşenlerimizle, demokrasi, barış ve emek güçleri, STK, sendika ve meslek birlikleri ve inanç gruplarıyla tartışarak önerilerini alacağız. Tüm bu istişareler sonucunda yapılan önerileri değerlendirip sonuçları kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Bilgen, komisyonlara ve Genel Kurul’a katılmayacaklarını belirtti.

 

 İSTİFA YOK, BOYKOT VAR

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, “yasama organındaki çalışmalarını durdurma” kararlarının komisyon ve Genel Kurul çalışmalarını kapsadığını, Meclis’te grup toplantısı, basın açıklamaları ve kabul gibi programlarının devam edeceğini söyledi. Bilgen, komisyon ve Genel Kurulu boykot kararlarıyla ilgili “Herhangi bir süre koymadık. Halk toplantıları yapacağız, görüşmelerimizi yapacağız, gelişmelere ve olayın hukuki seyrine bakacağız, nasıl bir yaklaşım sergilenecek görüp ona göre karar vereceğiz” dedi. Şu anda süren operasyon nedeniyle genel merkez binalarına giremediklerini vurgulayan Bilgen, “Normal bir parti miyiz, çalışma yapabiliyor muyuz, önce bunu görmemiz gerekiyor. Meclis’te Genel Kurul ve komisyon dışındaki çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Grup toplantımız olacak, heyetleri kabul edeceğiz, basın açıklamaları yapacağız. Bu Meclis’ten çekilme kararı değildir” diye konuştu.