07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Haberimiz Vardı”
“Haberimiz Vardı”

“Haberimiz Vardı”

TBMM 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma komisyonu eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’i dinledi. Koşaner, kendi görev döneminde ‘FETÖ’nün ordu içerisindeki faaliyetlerinden haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını söyledi.

15 Temmuz darbe girişimini araştırmak amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu eski Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner’i dinledi. Koşaner, açıklamasında “Kozmik odaya girilmesiyle ülkemizin işgal edilmesi halinde direnişi organize edecek kişilerin çok gizli listesi deşifre oldu” dedi.

 “Ordu içindeki “FETÖ” yapılanmasından haberimiz vardı”

Koşaner, kendi görev döneminde ‘FETÖ’nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti. Koşaner yaptığı kısa açılış konuşmasında, kendi görev döneminde FETÖ’nün ordu içerisindeki faaliyetlerinen haberdar olduklarını ve bunlardan endişe duyduklarını ifade etti. Işık Koşaner, “Bu olayların nihai bir amacı olduğunu biliyorduk, bunlardan şüphemiz yoktu. Ancak endişelerimiz 15 Temmuz gibi bir olay olacak gibi değildi. Böyle bir olay olacağını aklımızdan geçirmezdik” dedi.

“Ergnekon ve Balyoz’un tek amacı vardı”

FETÖ’nün ordu içine sızmasını konusunda açıklama yapan Koşaner, “Yetkili makamlara gelmesi sahte bilgi ve belgelerle açılan davalar sayesinde TSK’nın önemli kadrolarının tasviyesiyle mümkün oldu” diyerek Ergenekon, Balyoz, Andıç ve askeri casusluk davalarını işaret etti. “Bu davaların tek bir amacı vardı” diyen eski Genelkurmay Başkanı, “TSK’nın itibarını sarsmak ve istedikleri personeli uzaklaştırmak ve kendilerine yer açmak” diye konuştu.

Hükümetten bu davalarda yargılanan subayların tutuksuz olmasını istediklerini vurgulayan Koşaner, “Bundan yeteri kadar başarılı olamadık” diyerek, FETÖ’nün başarıyla TSK’ya sızdırdığı personelin yükselişinin engellenemediğini söyledi, “Maalesef bunda da başarılı oldu” ifadelerini kullandı.