07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ABD: YPG Rakka’da Olacak
ABD: YPG Rakka’da Olacak

ABD: YPG Rakka’da Olacak

ABD liderliğindeki IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonun ABD’li komutanı Korgeneral Stephen Townsend, Türkiye’nin itirazlarına rağmen PKK bağlantılı YPG’nin Rakka kuşatmasında rol alacağını net bir dille açıkladı.

Towsend, dün Bağdat’tan videokonferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında özetle şunları söyledi:

-Türkiye bizim Suriye Demokratik Güçleri’yle hiçbir yerde, özellikle de Rakka’da birlikte çalıştığımızı görmek istemiyor. Gerçekler ise şunlar: Yakın dönem içerisinde savaşma yeteneğine sahip olan tek güç, YPG’nin önemli bir unsurunu oluşturduğu SDG. O yüzden Türkiye ile müzakere ediyor, planlama yapıyor ve konuşuyoruz.

-SDG, YPG ve Suriye Arap Koalisyonu, Rakka kuşatmasında yer alacak bu kuvvetin parçası olacak. Sonra ne olacak, henüz belirlenmedi. Hükümetimiz, yerel ortaklarımız ve Türk hükümeti arasında bu iş nasıl olacak bilmiyorum. Türkler buna dâhil olma konusundaki isteklerini dile getirdiler. Bunun üzerinde sonra çalışacağız.”

MENBİÇ’TE KOALİSYON ASKERLERİ VAR

Townsend, Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin YPG’yi Menbiç’ten çıkartacak yollara başvurabileceği yönündeki açıklamaları sonrası Türkiye ve YPG arasında Menbiç’te bir çatışma riskinden endişe duyup duymadığı sorusuna yanıt verdi. ABD özel kuvvetlerinin adını anmadan, koalisyon unsurlarının Menbiç’te olduğunu hatırlan Townsend, Ağustos sonu Türkiye ve YPG arasında düşük yoğunluklu bir çatışma yaşandığını, o zamandan beri bunun tekrar etmediğini ve bu durumu devam ettirmek istediklerini söyledi.