07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Gerekçe: Erdoğan’a Hakaret
Gerekçe: Erdoğan’a Hakaret

Gerekçe: Erdoğan’a Hakaret

İstanbul Terör polisi 13 yaşındaki bir çocuğu, evini basarak Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle gözaltına aldı. Facebook paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınan 13 yaşındaki A.Ş.  sorgusunun ardından serbest bırakıldı. Savcılık sorgusunda, sosyal medya hesaplarının 9 aydır polis takibinde olduğu ortaya çıktı.

Bianet’ten Ayça Söylemez’in haberine göre,13 yaşındaki  A.Ş.’nin evi dün akşam Terörle Mücadele Şubesi polisleri tarafında basıldı. Gözaltına alınan A.Ş. yaşı küçük olduğu için serbest bırakıldı.Bu sabah avukatı Fatma Hopikoğlu’yla birlikte Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığında ifade verdi.

Başlık: Suça Sürüklenen Çocuk

“Suça sürüklenen çocuk” başlıklı ifade tutanağına göre, 13 yaşındaki A.Ş. savcıya şunları söyledi:

-Facebook’ta A.Ş. ismiyle hesabım var. Bir ara Y.Ş. adlı bir hesabı kullandım ama sonra kendi ismimi kullanmaya başladım. 6 Haziran 2015’te HDP videosunun altına “*** Erdoğan, gör bu vahşeti, elbet hesabı sorulacak…” şeklinde bir paylaşımda bulunmadım. Ben daha ziyade bilgisayar oyunlarıyla ilgili paylaşımda bulunuyorum. Zaman zaman arkadaşlarım da şifremi bildikleri içim benim sayfamda paylaşımda bulunuyor, ben bu tür paylaşımları kabul etmiyorum. Ben paylaşmadım.”

Avukat Hopikoğlu da A.Ş.’nin bu paylaşımda bulunduğuna dair bir kanıt olmadığını, 8. Sınıf öğrencisi olduğunu ve sınava gireceğini söyledi, “Yaşı da dikkate alınarak serbest bırakılmasını istiyorum” dedi. Savcı A.Ş.’nin serbest bırakılmasına karar verdi.

“Gizli kullanıcıdan” ihbar

A.Ş.’nin, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır mitingine 5 Haziran 2015’te yapılan bombalı saldırı sonrası “gizli bir kullanıcı” tarafından polise, HDP’ye saldırıyla ilgili sosyal medyada yayılan bir videonun altında küfür içeren bir paylaşım var ihbarı sonucu takibe alındığı anlaşıldı.

Özgürlükçü Hukukçular Derneği’nden (ÖHD) avukat Hopikoğlu, A.Ş.’nin “nasıl yakalandığını” şöyle anlattı:

“Polis Facebook hesabını takibe alıyor ancak A.Ş. o dönem kendi adıyla yazmadığı için uzun süre bulunamıyor. Ardından polis, bağlantıda olduğu ablasının hesabını da incelemeye alıyor. Ablasının fotoğraflarından A.Ş.’yi tespit ediyorlar. Polis A.Ş.’nin ablasının çalıştığı özel okula da giderek A.Ş.’yi soruyor. Ancak A.Ş.’nin izine, kısa süre önce hesabını kendi adıyla kullanmaya başlayana kadar ulaşılamıyor…”