07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “FETÖ’nün Siyasi Ayağına Dokunulmuyor”
“FETÖ’nün Siyasi Ayağına Dokunulmuyor”

“FETÖ’nün Siyasi Ayağına Dokunulmuyor”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, önceki gün MHP’li belediye başkanlarıyla 1,5 saat süren bir toplantı yaptı. Burada yaptığı konuşmada, 15 Temmuz darbe girişimi ve FETÖ operasyonları gündemindeydi. Bahçeli AKP içerisinde 89 ‘FETÖ’cü nilletvekili olduğunu söyledi. Başkanlık konusunda ise yine şifreli konuştu.

İşte Sözcü gazetesiden Kamil Elibol’un haberine göre Bahçeli’nin o konuşmasından başlıklar;

“Herkese dokunuluyor, FETÖ’nün siyasi ayağına dokunulmuyor”

“Her darbenin bir siyasi konseyi vardır. Bu darbenin de konseyi ortaya çıkmalıdır. AKP içinde 47’si eski 89 milletvekilinin FETÖ’cü olduğu konuşuluyor. Herkese dokunuluyor ama bir tek siyasi ayağa dokunulmuyor. Ama ona da sıra gelecek. FETÖ’nün siyasi ayağının ortaya çıkarılmasıyla beraber hangi politikacıların işin içinde olduğunu göreceğiz.”

“Biz başkanlık sistemine karşıyız”

“MHP ülke yönetimindeki fiili krizin çözümünde yol gösterici oluyor. Geçmişteki kriz dönemlerinde de MHP bu misyonu hep üstlenmiştir. 2007’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ortaya çıkan krizi ‘önce ülkem, sonra partim’ anlayışıyla 367 tıkacını çekerek misyonunu yerine getiren MHP, bugün oluşan sıkıntılı süreçte de benzer bir tutum sergilemiştir. AKP’nin bu hukuki zemin için anayasa değişikliği önerisi olmuştur. Arkadaşlarımız inceliyor. Biz parlamenter sistemden yanayız. Çıkıp diyorlar ki Türkeş ‘başkanlık sistemini istiyordu’ diye. Evet ‘9 Işık’ kitabında böyle bir konu vardır ancak sonraki dönemde parlamenter sistemi savunmuştur. Kimse hatırlamak istemiyor.”

“AKP 330’u bulamazsa Cumhurbaşkanı yasal sınırlarına çekilmek zorunda kalır”

“Bugün fiili bir durum vardır. Meclis’te 330’u bulursa halka gidilecek. Millet ne derse bizim başımızın üzerinde yeri var. Ancak 330’u bulamazlarsa başta Cumhurbaşkanı olmak üzere herkes yasal sınırlarına çekilmek zorunda kalacak.”