07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Bahçeli’yi Kurtaran O Hakime Kıyak
Bahçeli’yi Kurtaran O Hakime Kıyak

Bahçeli’yi Kurtaran O Hakime Kıyak

15 Temmuz sonrası  3 binin üzerinde hakim ve savcının ihraç edilmesiyle oluşan boşluğu gidermek isteyen HSYK, yeni bir yetki kararnamesiyle yeni görevlendirmeler yaptı. Yeni atamalarla MHP’demuhalilerin olağanüstü kurultayda yaptığı tüzük deeğişikliğinin yürütmesini durduran hakim Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı’na getirildi.

MHP’de muhaliflerin yaptığı olağanüstü kurultaydaki tüzük değişikliklerinin yürütmesini durduran Ankara Hakimi İsmail Ulukul, terfi ettirilerek Ankara Adalet Komisyonu Başkanlığı’na atandı. Sosyal medya yasaklarıyla ve muhalifler aleyhinde verdiği kararlarla tanınan hakim Bekir Altun da İstanbul Anadolu Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’na getirildi. Altun, Selam Tevhid soruşturmasında 200’ün üzerinde dinleme kararı vermesine karşın, açığa alınmamıştı.

Buna karşılık aynı soruşturmada dinleme kararına imza atan hakim ve savcılar, şu an tutuklu olarak yargılanıyor. Kararnameyle İstanbul’da 2, Ankara İzmir, Adana, Eskişehir, Diyarbakır, Kocaeli, Ordu, Mersin, Aksaray ve Konya’da 1’er olmak üzere 12 yeni ağır ceza mahkemesi kuruldu. Tutuklama ve mal varlığına tedbir kararlarını veren 13 yeni sulh ceza hakimliği oluşturuldu.