07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Feriye Sarayı da “Restorasyon Sabıkalı” Arkadaşa Emanet
Feriye Sarayı da “Restorasyon Sabıkalı” Arkadaşa Emanet

Feriye Sarayı da “Restorasyon Sabıkalı” Arkadaşa Emanet

Feriye Sarayı’nın restorasyonu da sabıkalı arkadaşa… 3.5 yıl önce yanan Galatasaray Üniversitesi yerleşkesindeki tarihi Feriye Sarayı binasının restorasyonu, Erdoğan’ın lise arkadaşı Hasan Gürsoy’un yönetim kurulu başkanı olduğu ve adı şaibeli restorasyonlara karışan Gürsoy Grup’a verildi. 

Yılan hikâyesine dönen restorasyonun başladığına ilişkin açıklama Galatasaray Eğitim Vakfı’nın sitesinden yapıldı. Açıklamaya göre, Cumhurbaşkanlığı Misafirhanesi olarak restore edilen Vahdettin Köşkü’nde binayı betonarme yaptığı, tarihi özelliklerini ortadan kaldırdığı eleştirilerinin hedefindeki Sinan Genim’in mimar olduğu restorasyonda yüklenici firma olarak da Grup Restorasyon San. ve Tic. A.Ş. görev alacak.

İmam hatipten arkadaşı

Gürsoy Grup’un adı sadece restorasyon projeleriyle değil tartışmalı iddialarla da gündeme gelmişti. Grubun yönetim kurulu başkanı Hasan Gürsoy, Erdoğan’ın lise arkadaşı. Hasan Gürsoy’un yönetim kurulu başkanı olduğu Gürsoy Grup; Süleymaniye Camii’Nin restorasyonunu da yapmış, camiinin akustiğini bozmuştu. İstiklal Caddesin’deki kaldırım sıkandalına da adı karışmıştı.

Gürsoy Grup’un skandallarla dolu restorasyon geçmişine aşağıdaki “Huber Köşkü ‘Restorasyon Sabıkalı” Arkadaşa” haberinden ulaşabilirsiniz 

Huber Köşkü “Restorasyon Sabıkalı” ArkadaşaHuber Köşkü “Restorasyon Sabıkalı” Arkadaşa

 “Denetleme kurulu yok”

Galatasaray Üniversitesi öğretim görevlisi Doç. Cem Özatalay, firmanın yangının ertesinde hafriyatı da yaptığını söyledi. Özatalay, “Süreç 3.5 yıldır ilerlemiyordu. Koruma Kurulu Sinan Genim’in çizdiği planı tarihi dokuyu bozduğundan kabul etmedi. Sonunda şartlara uymak zorunda kaldı. Süreç yeniden başlıyor. Denetlenmesi lazım. Kültürel Ortak Mirasın korunması için Galatasaray’ın ve GEV’in denetleme kuruluna ihtiyaç var. Şu an denetleme kurulu yok. Bu mimar Narmanlı Hanı da yapıyor” dedi.