02 Temmuz 2024 Salı
Ana sayfa » Esad: Türkiye Suriye’ye Saldırabilir
Esad: Türkiye Suriye’ye Saldırabilir

Esad: Türkiye Suriye’ye Saldırabilir

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye saldırma riski olduğunu söyledi. AFP’ye konuşan Esad, Suriye’nin tümünü geri alacaklarını ancak bunun uzun sürebileceğini belirtti. Türkiye ve Suudi Arabistan’ın Suriye’ye müdahale etme riski olduğunu ifade eden Esad, ancak Suriye güçlerinin bu saldırılara güçlü bir şekilde karşı koyacağını söyledi.

HALEP’TEKİ SAVAŞIN AMACI, TÜRKİYE İLE SEVKİYAT YOLUNU KESMEK’

Suriye ordusunun Halep’te teröristlere karşı yürüttüğü operasyonların temel amacının Halep ile Türkiye arasındaki sevkiyat yolunu kesmek olduğunu kaydeden Esad, “Bu yolu kesmek temel amaç çünkü Türkiye teröristlerin başlıca tedarikçisi konumunda” dedi.

Suriye’de barış sağlanmasına yönelik görüşmeler devam ederken terörle mücadeleyi sürdüreceklerini kaydeden Suriye lideri, Avrupa’nın Suriyeli sığınmacıların ülkelerine geri dönmesi için gerekli koşulları yaratması gerektiğini vurguladı.

Suudi Arabistan ordu sözcüsü Tuğgeneral Ahmet El Asiri, ise  “Suudi Arabistan Krallığı, koalisyonun IŞİD karşıtı kara operasyonlarına katılmaya hazır” açıklamasını yapmış,”Eğer koalisyon yönetimi de aynı fikirde olursa, Suudi Arabistan mücadeleye katkı koymak istiyor, çünkü hava operasyonlarının ideal çözüm olmadığına inanıyoruz. Hava ve kara operasyonları birlikte yürütülmeli” demişti.

Rusya Savunma Bakanlığı da daha önce Türkiye’nin Suriye’ye saldırı hazırlığı yaptığını öne sürmüştü..