07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan’ın Dürüstlük Anı
Erdoğan’ın Dürüstlük Anı

Erdoğan’ın Dürüstlük Anı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası’nı göstermesine dünyadan tepkiler gelmeye devam ediyor…

Bu ilk değil

İngiltere’nin saygın gazetelerinden Times, ” Nazilere dair ilk gafının bu olmadığını belirterek, Erdoğan’ın Ekim ayında Alman Başbakan Angela Merkel’in sığınmacı krizinde yardım talebine verdiği “Biz sizin toplama kampınız değiliz” yanıtını hatırlattı.

Erdoğan Türkiye’nin Hitler’i olmak istiyor

Gazete, Erdoğan’ın Türkiye’de kurmak istediği başkanlık sistemine örnek olarak Hitler Almanyası’nı göstermesiyle ilgili olarak “Erdoğan, Türkiye’nin Hitler’i olmak istiyor” yorumunu yaptı.

Haberde Türkiye’nin 1930’larda Nazi Almanya’nın en büyük ticari partnerlerinden biri olduğu, İkinci Dünya Savaşı’nda muğlak bir pozisyon aldığı, savaşın bitmesine 3 ay kala Almanya’ya savaş ilan ettiği vurgulanıyor.

‘Erdoğan’ın dürüstlük anı’

ABD’li siyaset profesörü John A. Tures ise Huffington Post’a yazdığı blog yazısında Erdoğan’ın sözlerinin gaf olmadığını savunuyor: “Bu demeç demokratik bir siyasiden gelseydi, bir gaf veya kötü bir espri olarak değerlendirilebilirdi. Ancak otoriter Erdoğan için bu, bir diktatörün duygularını gösteren ender bir dürüstlük anı.”