07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Erdoğan’ın Adalete Teslim Edilmesi Gerekir”
“Erdoğan’ın Adalete Teslim Edilmesi Gerekir”

“Erdoğan’ın Adalete Teslim Edilmesi Gerekir”

Almanya Sol Parti milletvekili  Almanya Federal Savcılığı’na Tayyip Erdoğan hakkında yapılan suç duyurusunu değerlendirdi. Sol Parti Milletvekili Ulla Jelpke, Türkiye’de işlenen sivil katliamının savaş suçu olduğunu söyledi. “Erdoğan’ın edalete teslim edilmesi gerekir” dedi.

İşte Almanya Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke’nin o açıklaması;

“Erdoğan ve suç ortaklarının edalete teslim edilmesi gerekir”

“Federal hükümetin neden sustuğunu anlamıyoruz. Türkiye’de işlenen sivil katliamının savaş suçu ve insanlığa karşı suç olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden Erdoğan ve suç ortaklarının adalete teslim edilmesi gerekir”

“Bu suçları doğrulayan yeterli sayıda malzeme var”

“Federal Savcılık’ın en azından soruşturma başlatmasını bekliyorum. Üstelik bu suçları doğrulayan yeterli sayıda malzeme var. Görgü tanıklarının ifadeleri, video görüntüler, çok sayıda ipucu var. Ancak Erdoğan’ın bir sonraki ziyaret sırasında gözaltına alınacağı hayaline kapılmıyorum. Zira 2011’de uluslararası ceza hukuku temelinde dava açılmıştı ama savcılık, sanığın mutlak dokunulmazlığı nedeniyle dilekçeyi geri çevirmişti. Ama 2011’den farklı olarak bu sefer eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve diğer eski bakanlar hakkında da dilekçe verdik. Onların artık dokunulmazlığı yok. Ayrıca Türk askerlerine karşı da dava açtık”.

“1993 olayları hiçbir zaman soruşturulmadı”

“1990’lı yılların başlarında Türkiye’de Kürt katliamına tanık oldum. 1993 olayları hiçbir zaman soruşturulmadı. Amnesty International ve Human Rights Watch gibi örgütler de bu soruna dikkat çekiyor. MİT’e karşı neredeyse hiç dava açılmadığını ifade ediyorlar. Bazı girişimler olsa da soruşturma sırasında evrakların kaybolduğu, kanıtların yetersiz olduğu ortaya çıkıyor ve şüpheliler tüm suçlamalardan aklanıyor.”

“Erdoğan bu suçları meşrulaştırma çabası içinde”

“Üstelik Erdoğan bu suçları meşrulaştırma çabası içinde. Terörle mücadele eden asker ve polisler için dokunulmazlık öngören yasa tasarısını Meclis’e sundu. Yani teröristlere karşı mücadeleden haklarında dava açılamayacak, oysa onlar ülkedeki tüm Kürtleri terörist olarak görüyor”