07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Erdoğan’dan İtalya’ya Bilal Tehdidi
Erdoğan’dan İtalya’ya Bilal Tehdidi

Erdoğan’dan İtalya’ya Bilal Tehdidi

Tayyip Erdoğan, İtalyan Rainews24 kanalına verdiği mülakatta,  İtalya’da Bilal Erdoğan hakkında açılan soruşturmaya da değinen Erdoğan, “Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri bile sıkıntıya sokar” diyerek İtalya’yı i tehdit etti.

Odatv’nin haberine göre, Tayyip  Erdoğan’ın, Rainews24 kanalının muhabiri Lucia Goracci’nin sorularını yanıtladığı röportajın bir kısmı yayınlandı. İşte o röportajdaki Bilal Erdoğan hakkında başlatılan kara para soruşturmasına ilişkin bölüm;

 

 

 

 

“Oğlumu belki de tutuklayacaklar”

Erdoğan, darbe girişimi sonrası bir gazetenin muhabiri ya da bir üniversitenin öğretmeni olmanın, tutuklanmak için yeterli olup olmadığının İtalyan kamuoyunca sorguladığını aktaran Goracci’ye şöyle cevap verdi:

“Şu anda ben size enteresan bir örnek vereyim; şu anda İtalyan yargısı benim oğlumla (Bilal Erdoğan) ilgili İtalya’yla yakından uzaktan hiçbir yer yok, İtalya’ya şu anda girmiş olsa veya girecek olsa benim oğlumu belki de tutuklayacaklar. ‘Nedir, söyleyin bakalım’ dendiğinde söyleyebildikleri hiçbir şey yok. Bolonya’da doktorasıyla alakalı mezuniyetini verecek, benim oğlumla ilgili işte aynı bu yapı orada böyle bir dava açma yoluna gidiyor. PKK Bolonya’da oturduğu yerlerde beni diktatör olarak ilan ediyor, İtalyan yönetimi nerede, niye bunlara müdahale etmiyor?”

“Bu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri bile sıkıntıya sokar”

“Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanına kalkıp orada diktatör diyenleri niye sahipleniyor? Ve benim oğluma nasıl oluyor da böyle bir yolla, böyle bir güya hukuk, kusura bakmasınlar, İtalyan hukukunun kendini bir defa çek etmesi lazım, böyle bir anlayış olamaz. Bu, Türkiye ile İtalya arasındaki ilişkileri bile sıkıntıya sokar.”

Oğlunun parlak bir insan olduğunu ve kara para aklayıcısı olarak gösterilemeyeceğini de dile getiren Erdoğan, “Benim oğlumla uğraşmayı bıraksın da İtalyan kendi mafyasıyla uğraşsın” dedi.

Firari işadamı Hakan Uzan’ın şikayeti üzerine Bolonya Savcılığı, Bilal Erdoğan hakkında Şubat ayında “kara para aklama” şüphesiyle soruşturma başlatmıştı. Soruşturma halen sürerken, Bilal Erdoğan bundan bir süre sonra güvenliğini gerekçe göstererek ailesiyle birlikte tekrar Türkiye’ye taşınmıştı.