07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Erdoğan ‘ın Zehirli Kadehi”
“Erdoğan ‘ın Zehirli Kadehi”

“Erdoğan ‘ın Zehirli Kadehi”

Eski Belçika Başbakanı, Avrupa Parlamentosu üyesi  Guy Verhofstadt Guardian’ın yorum sayfasında çok sert Tayyip Erdoğan yazısı yazdı. Avrupa Parlamentosu üyesi, Guy Verhofstadt AB anlaşmasını değerlendirdiği yazının önemli bölümler şöyle;

-Bu Türk anlaşması yasadışıdır ve Avrupa’nın değerlerine ihanet etmektedir’.

-Mülteci krizi AB’nin, git gide daha otoriter hale gelen bir rejimle bir anlaşma imzalamasıyla çözülmeyecek.

-Avrupa’nın ufalanan Schengen bölgesinde vizesiz seyahat hakkı sunduğumuzda, Türk Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülke içindeki siyasi zaferine yardım etmede suç ortağı olacağız”.

“Erdoğan’ın zehirli kadehinden içmek çözüm değil”

-Türkiye’yle tehlikeli bir anlaşma imzalayıp sorunlarımız için dışarıdan destek almaya çalışmak yerine meseleleri kendimiz çözmek için birlikte çalışıyor olmalıyız. Bunun için üç acil eylemi ortaya koymalıyız.

-Yapmamız gereken birinci şey, Avrupa Birliği’nin dış sınırlarını idare etme ve iltica başvurularını işleme sokmaya haiz, mali olarak iyi desteklenmiş ve iyi kaynak sağlanmış bir Avrupa sınır ve sahil koruma servisini oluşturmaktır. Türkiye’nin bunu bizim için yapmasına bel bağlamak yerine bu (AB tarafından) yapılmalıdır.

-İkincisi, Türkiye’ye milyonlarca Euro vermek yerine bu para, (…) doğrudan Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’ne verilmelidir.

-Ve ayrıca, birlik olarak, Suriye savaşına siyasi bir çözüm sağlamak için daha fazla çalışmalı ve Moskova’ya yönelik AB yaptırımlarını artırmak suretiyle Rusya’nın askeri saldırılarını frenlemek için daha fazlasını yapmalıyız.”

-AB’nin bir serbest ticaret alanı olduğu kadar bir değerler topluluğudur. Türkiye ile imzalanacak anlaşma bu değerlere zıt olacaktır.

-Türkiye’nin sorunlarımızı veya mülteci krizini ortadan kaldırabileceğini düşünürsek yanılırız. Hayır, kaldıramaz. Sadece, dayanışma ve insanlık üzerine kurulu samimi bir Avrupa yaklaşımı bunu yapabilir.

-Türkiye’yle bu kinik anlaşmayı imzalamak, Avrupa’nın 2. Dünya Savaşı’nın enkazı üzerinden kurduğu yasal düzeni harap etmek anlamına gelecektir. Erdoğan’ın zehirli kadehinden içmek çözüm değildir.