07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Ekrem’le Beraber Vurduk”
“Ekrem’le Beraber Vurduk”

“Ekrem’le Beraber Vurduk”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Gölbaşı’ndaki bombardımanı gerçekleştiren F-16’nın pilotlarından Yarbay Mustafa Azimetli, savcılık ifadesinde o geceyi anlatı. Yarbay, darbe girişimini kabul etti ancak  Fetullahçı olduğu ifadesini işkence altında verdiğini söyledi. Pilot Yarbay “Akın Öztürk’ün 143. filo’da zorla tutulduğunu gözlemledim” dedi.

İşte Hürriyet gazetesinden Mesut Hasan Benli’nin haberine göre, 50 polisin öldüğü Gölbaşı’ndaki Özel Harekat Dairesini bombalayan yarbayın  ifadesinden çarpıcı detaylar;

“Albay Ahmet Özçetin darbe yapılacağını bildirdi”

“Üssün komutanı General Hakan Evrim odama geldi. Teröristle mücadele harekâtı olacağını söyledi ve uçaklara mühimmat yüklememi emretti. Albay Ahmet Özçetin kurmay pilotlara kalmasını söyledi. Tümgeneral Mehmet Dişli ve bir de ismini hatırlamadığım Tuğamiral vardı. Saat 18.00’de bizim filoya geldiler. Saat 19.00’da Albay Ahmet Özçetin darbe yapılacağını bildirdi. 15 Temmuz 2016 günü saat 23.00 sıralarında Gölbaşı’nda beklemeye başladık.

“F-16’yı Ekrem kullanıyordu ancak direktifleri ben veriyordum”

“Bu uçuşun bir uçuş planlaması olmadığından ‘Aslan-1’ olarak çağrı adını verdiler. Bir saatin sonunda helikopter hangarından iki helikopter çıktığını gördük. Polis Özel Harekât Merkezi’ndeki Gölbaşı’ndaki yerde bulunmakta olan bir Sikorsky helikopteri bombalamak suretiyle imha etik. Amacımız helikopterin Polis Özel Harekât tarafında kullanmasını önlemekti. Bu sırada F-16’yı iki kişi kullanıyorduk, yanımda Ekrem Aydoğdu vardı. F-16’yı Ekrem kullanıyordu ancak direktifleri ben veriyordum. İkinci uçuşu ise aynı gece ancak gece yarısından sonra 02.00 dolaylarında yaptık. Bu kez Ankara üzerinde alçak irtifa uçuşları yaptık. Darbeye direnenleri psikolojik baskı altına almak için alçak irtifa uçuşları yapmamız söylendi. Ancak biz ses duvarını aşacak şekilde süpersonik uçuşlar yapmadık.”

“Kaçmadım, gözaltına alınmayı bekledim”

Sonra birlikten ayrılarak lojmana geçtim bir hafta kadar bekledim. Ben kesinlikle firar etmedim sadece gelip almaların bekledim. Evimde gözaltına alındım.

“Akın Öztürk’ün zorla tutulduğunu gözlemledim”

16 Temmuz sabah 08.00 gibi Akın Öztürk’ün (Eski Hava Kuvvetleri Komutanı ve YAŞ üyesi) 143’üncü Filo’ya geldiğini gördüm. Halen Üs Komutanı Evrim ön tarafta duruyordu. Akın Öztürk, Hakan Evrim ile konuştuktan sonra makam aracıyla 143’üncü Filo’dan ayrıldı. Kendisinin zorla tutulduğunu gözlemlemedim.

 “Şuan görmüş olduğunuz gibi darp edildim”

Emniyetteki ifademde de FETÖ terör örgütüne mensup olduğumu ve şuan görmüş olduğunuz gibi darp edildiğimden dolayı bu ifadem özgür bir ifade olarak kabul etmiyorum. FETÖ diye adlandırılan Fetullahçı terör örgütü ile bir ilişkim yoktur.”