07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Demek ki Bu Ülkenin Adaleti Buymuş”
“Demek ki Bu Ülkenin Adaleti Buymuş”

“Demek ki Bu Ülkenin Adaleti Buymuş”

Gezi Parkı Direnişi sırasında Eskişehir’de sokak arasında pusu kurulup, dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın yargıtay tarafından bozulan davasında karar açıklandı. Mahkeme ikinci yargılamada da aynı cezaları verdi. 

Eskişehir’deki Gezi Parkı Direnişi sırasında, dövülerek katledilen üniversite öğrencisi Ali İsmail Korkmaz’ın davası, Yargıtay tarafından bozulmuştu. Usul yönünden bozulan dava, Kayseri 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün yeniden başladı.

“Güvenlik gerekçesi” öne sürülerek Kayseri’ye alınan davada, tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a 13 yıl hapis cezası verilmişti. Bu ceza daha sonra ‘iyi hal’ indirimi uygulanarak 10 yıl 10 aya düşürülmüştü. Fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e ise 6’şar yıl 8’er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’a ise 10 yıl hapis cezası verilmişti.

Alınan bu kararlar Yargıtay tarafından usul yönünden bozulmuş, Yargıtay, sanıklardan polis Mevlüt Saldoğan’ın avukatının karar duruşmasına katılmayarak son savunmasını yapamaması ve “kasten öldürmeden” dava açıldığı halde “ağırlaştırılmış yaralama”dan ceza verildiğini belirterek kararı usulen bozmuştu.

Ali İsmail’e pusu kuran polisler suçlarını “paralel”e bağladı…

Bu sabah yeniden başlayan duruşmada sanık polis olayı ‘paralel’e bağlama girişiminde bulundu. Sanık polis Yalçın Akbulut, görüntülerde dövülen kişinin Ali İsmail olduğuna dair delil olmadığını, olayın görüntü çözümlerini yapan kişinin uzman olmadığını savundu. Raporları kabul etmediğini söyleyen Akbulut, bilirkişi raporlarının hazırlanmasında “paralel devlet yapılanmasının” etkili olabileceğini söyledi. Ali İsmail’in katil zanlısı olarak yargılanan Mevlüt Saldoğan da diğer sanıklar gibi görüntülerdeki kişinin Ali İsmail olmadığını öne sürdü. “Biz günah keçisi ilan edildik” diyen Saldoğan, “Suçsuzum ve beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

Ali İsmail’İn annesi duruşma salonunu terk etti

Sanık polislerin ifadelerine dayanamayan anne Emel Korkmaz, duruşmanın yapıldığı mahkeme salonunu terk etti. Sanıkların avukatı Mutlu Karayılan, Ali İsmail’in ölüm nedeninin ‘dayak’ değil, kullandığı ilaçlar olduğunu öne sürdü. Karayılan’ın bu sözleri Ali İsmail’in ailesinin tepkisine neden oldu.

Mahkeme kararını açıkladı

Mahkeme heyeti, alınan savunmaların ardından karar vermek için duruşmaya ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme daha önceki kararı tekrarladı. Tutuklu sanık polis memuru Mevlüt Saldoğan’a 10 yıl 10 ay, fırıncılar İsmail Koyuncu, Ramazan Koyuncu ve Muhammet Vatansever’e  6’şar yıl 8’er ay, tutuksuz yargılanan polis memuru Yalçın Akbulut’a ise 10 yıl hapis cezası tekrarlandı.Davada 5 tutuklu sanıktan 3’ ü için yattıkları süre gözönünde bulundurularak tahliye kararı verildi.

“Demek ki bu ülkenin adaleti buymuş”

Ali İsmail Korkmaz davasındaki karara CHP’den ilk tepki Hilmi Yarayıcı’dan geldi. “Adalet sağlanıncaya, son teknenin hesabı sorulana dek yılmadan davanın takipçisi olacağız” diyen Yarayıcı, “Gezi’nin gençleri onurumuzdur. Katledilen tüm gençlerimizin hesabını soracağız. Emri ben verdim diyeni de yargılayacağız” ifadelerini kullandı.

28

Dava sonrası bir açıklama da Ali İsmail’in ailesinden geldi. Ali İsmail’in babası Şahap Korkmaz ve annesi Emel Korkmaz, “Demek ki bu ülkenin adaleti buymuş” açıklamasını yaptı.