07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Darbecinin Elini Öpen AKP’li Meclis Üyesi

Darbecinin Elini Öpen AKP’li Meclis Üyesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin  AKP’li İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hadi Diler’in belediyeyi basan askerlere eşlik eden Sivil Savunma Sekreteri Tunç’un elini öperken fotoğrafı ortaya çıktı. Diler fotoğrafa ilişkin sessiz kalmayı tercih etti.

Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak’ın haberine göre; 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığı gece darbeci askerlere İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) binasında eşlik eden İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’un İBB’de görev yaptığı döneme ait skandal bir fotoğraf ortaya çıktı.

30

Fotoğrafta İBB İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Hadi Diler’in, Tunç’un elini öptüğü görülüyor.

El Öptüren Mehmet Tunç darbecilere yardım etmişti

15 Temmuz’da en kanlı saldırıların yaşandığı yerlerden İBB binası ve çevresi oldu. Görüntülerde İBB binasına giren darbecilere İBB Sivil Savunma Sekreteri Mehmet Tunç’un yardım ettiği ortaya çıkmıştı. Tunç’un askerlerin başındaki albayı karşılaması ve beraber çay içmesinin de yer aldığı görüntülere Ömer Tunç’un askerlere yemek hazırlatması da yansımıştı. Darbe girişiminin ardından Tunç ve oğlu Lojistik Destek Müdürlüğü yöneticilerinden Ömer Tunç tutuklandı.

“Suç duyurusunda bulunacağız”

Görüntüler Tunç’un İBB’de görev yaptığı döneme ait. Fotoğrafta İBB İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı ve AKP’li Meclis üyesi Hadi Diler’in Tunç’un elini öptüğü görülüyor. CHP’li meclis üyesi Hüseyin Sağ görüntülerin İBB binasında çekildiğine dikkat çekerek “İBB’de darbecilere kapıyı açarak, İlhan Varank dahil onlarca insanın şehit olmasının baş sorumlusu Mehmet Tunç’tur. Tunç’un elini öpen komisyon başkanı koltuğunda oturmamalı. Suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

Diler sessiz kaldı

Telefonla kendisine ulaştığımız Hadi Diler olayı doğrularken sorularımıza yanıt vermemeyi tercih etti.