07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Darbeciler De Linç Edenler De Yargılansın
Darbeciler De Linç Edenler De Yargılansın

Darbeciler De Linç Edenler De Yargılansın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Emir alıp sokağa çıkan erlerin değil talimat veren askerin sorgulanması gerekiyor. Askerin düşürüldüğü durum hiç hoş değil. Hukuka uyulmalı” dedi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, darbe girişimini, “Kimden gelirse gelsin, darbe bu ülkeye ihanettir. Hükümet, darbe girişimini kullanarak ya da bahane ederek, bir sivil darbeye girişirse o gecenin tüm sorumluluğu üzerine kalır. Bu darbe girişimini fırsatbilip hukuku askıya almak, demokrasiyi terketmek, özgürlükleri kısıtlamak, muhalif basının üzerine baskı kabul edilemez. AKP kendi tarihinin en büyük sınavı ile karşı karşıya. Sertliğe ve baskıya devam edilirse ülke felakete sürüklenir” dedi. Kılıçdaroğlu, linç edilen ve kıyafetleri çıkartılmış asker görüntülerini de eleştirerek “Bunlar darbeye hizmettir” tepkisini gösterdi. CHP, darbe girişimi karşısında MYK, Parti Meclisi ve milletvekillerini Genel Merkez’de olağanüstü toplantıya çağırdı. Toplantı sonrası konuşma yapan Kılıçdaroğlu şu mesajları verdi:

ERLER YOKSUL GÜNAHSIZ ANADOLU ÇOCUKLARI

-Darbecilerin değil ama darbe için kullanıldığını bilmeyen, tatbikat için gittiğini zanneden günahsız, yoksul Mehmetçiğin cenazelerine ve ailelerine sahip çıkacağız. Yoksul günahsız Anadolu çocuklarını vahşice linç eden canavar ruhlular da aynı darbeye teşekkül edenler gibi yargılanmalıdır. Günahsız askere düşmanlık eden, ancak düşmanın askeri olur.

LİNÇ VE KIRBAÇ DARBECİLERE HİZMET EDER

-Bu ordu hepimize lazım. Bu orduyu, çıplak asker görüntüleri ile linç edilen ve kırbaçlanan, küfür ve hakaret edilen asker görüntüleri ile itibarsızlaştırmak, haksızlıktır, darbecilere hizmet etmek olur. Yoksul ve günahsız vatan görevi yapan erimizi itibarsızlaştırmak, istenmeyen amaçlara hizmet eder.

MİLETVEKİLLİRİMİZİ ALNINDAN ÖPÜYORUM

-Herkesten önce parlamentoya gidip canı pahasına sahip çıkan, kapalı olan Genel Kurulu açtıran milletvekillerimizin alnından öpüyorum. Onlar çok önemli görev yapmışlardır, onlar kahramandır. Onlar bombardıman altında Meclis’i terketmediler. Hem parlamentoya hem de demokrasiye sahip çıktılar, onlarla gurur duyuyorum.

BASKIYA DEVAM EDİLİRSE FELAKET OLUR

-Darbe ile mücadele etmenin yolu baskıyı değil, demokrasiyi artırmak, hukuku güçlendirmektir. Çatışma dilini terkederek herkesi kucaklamaktır. Bu olay bize gösterdi ki artık, parlamento ve ülke uzlaşı ile yönetilmelidir. AKP kendi tarihinin en büyük sınavı ile karşı karşıya. Sertliğe ve baskıya devam edilirse ülke felakete sürüklenir.

MUHALİF BASINA BASKI KABUL EDİLEMEZ

-15 Temmuz’da kimin ne yaptığı er geç ortaya çıkacaktır. Hükümet darbe girişimini kullanarak ya da bahane ederek, bir sivil darbeye girişirse o gecenin tüm sorumluluğu üzerine kalır. Askere, yargıya, basına karşı bir cadı avına düşünürse o darbenin sorumlusunun AKP olduğu açığa çıkar. Özellikle muhalif basına karşı yapılan baskılar asla kabul edilemez, bunun karşısında dururuz.”