07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Çukurca’da Çatışma: 8 Şehit
Çukurca’da Çatışma: 8 Şehit

Çukurca’da Çatışma: 8 Şehit

Hakkari Çukurca’da sabaha karşı üs bölgesine saldıran PKK ile askerler arasında çatışma çıktı, 6 asker, bölgeye ulaşmaya çalışan helikopterin düşmesi sonucu ise 2 pilot şehit oldu. Bölgede sıcak çatışma uzun süre devam etti.

Hakkari’nin Çukurca İlçesi Çığlı Üs Bölgesi’ne bu sabaha karşı PKK’lilerin ateş açması üzerine çatışma çıktı. PKK’lilerin açtığı ilk ateşle 6 asker şehit oldu. Bölgeye takviye birlikler sevk edilirken, operasyon bölgesine giden taarruz helikopteri Kobra düştü ve 2 pilot şehit oldu.

Genelkurmay 8 askerin şahit olduğu çatışmayla ilgili açıklama yaptı.İşte o açıklama;

-13 Mayıs 2016 Cuma günü saat 04.50 sularında, Hakkâri Çukurca Çığlı Üs Bölgesinde teröristlerle çıkan silahlı çatışma esnasında altı kahraman silah arkadaşımız şehit olmuş, sekiz kahraman silah arkadaşımız ise yaralanmıştır. Teröristlere müdahale için bölgeye sevk edilen bir Kobra helikopterimiz ise Hakkâri Çukurca bölgesinde saat 05.50 sularında kaza kırıma uğramıştır. Teknik bir arızadan kaynaklandığı değerlendirilen bu elim kazada helikopter pilotu olan iki kahraman silah arkadaşımız şehit olmuştur. Kaza ile ilgili inceleme ve araştırma devam etmektedir.

Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi maksadıyla, bölgeye F-16 uçağı, taarruz helikopter kolu, insansız hava aracı ve takviye birlikler sevk edilmiş, şu ana kadar altı bölücü terör örgütü mensubu terörist etkisiz hale getirilmiş olup operasyonlara devam edilmektedir.

Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu olayda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet, şehitlerimizin değerli ailelerine, yakınlarına, Türk Silahlı Kuvvetleri ile Yüce Türk Milletine başsağlığı ve sabır, yaralanan kahraman silah arkadaşlarımıza acil şifalar diliyoruz. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Ç