07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Biz Kayyumlarla Kardeş Falan Olmayız”
“Biz Kayyumlarla Kardeş Falan Olmayız”

“Biz Kayyumlarla Kardeş Falan Olmayız”

Darbe girişiminden sonra ilan edilen olağanüstü hal (OHAL)  kararnamesi (KHK) kapsamında 28 belediyeye kayyum atanmasının ardından Çanakkale Belediye başkanı Ülgür Gökhan’dan anlamlı bir tepki geldi, “Biz kayyımlarla kardeş falan olmayız. Çanakkale halkı Sur halkı ile kardeştir. Bu kardeşlik kurulmuştur ve ilelebet devam edecektir. Biz demokrasilerde kayyımların halkı temsil etmediğine inanırız” 

15 Temmuz darbe girşiminin ardından ilan edilen OHAL uygulamasının 674 sayılı KHK’si kapsamında 24’ü DBP’li 28 belediyeye kayyım atanmasının ardından, aralarında Sur Belediyesi ile “Çanakkale-Sur şehirleri kardeşlik protokolü” bulanan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan konuştu.

İşte belediye başkanının o açıklaması;

“Biz kayyumlarla kardeş falan olmayız”

 

“Biz kayyumlarla kardeş falan olmayız. Çanakkale halkı Sur halkı ile kardeştir. Bu kardeşlik kurulmuştur ve ilelebet devam edecektir. Biz demokrasilerde kayyumların halkı temsil etmediğine inanırız.”

“Bizim kardeşliğimiz ve anlaşmamız Sur halkıyla”

“Kayyumlar demokrasilerde halkı temsil edemez. Halkı seçilmiş olan insanlar temsil eder. Eğer böyle bir sıkıntıları varsa, seçim yapar, kim seçilirse halkı o temsil eder. Ama bizim kardeşliğimiz, anlaşmamız, Çanakkale halkı ile Sur halkının kardeşliğidir. Dolayısıyla kayyum falan bizim muhatabımız değildir, kendileri muhatap alsınlar. Onlara da o yakışır. Bir halkı kayyumun temsil etmeyeceğini, bilmeyen, anlamayan insanlar Çanakkale halkı ile Sur halkının kardeşliğine laf ediyor. Kendi işlerine bakacaklar. Biz kardeşliğimizi sürdüreceğiz.”