07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » O Binbaşı da İhraç Edildi
O Binbaşı da İhraç Edildi

O Binbaşı da İhraç Edildi

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişimini MİT’e bir binbaşının ihbar ettiğini katıldığı canlı yayında açıklamıştı. İsmi sır gibi saklanan o pilot binbaşı da TSK’dan ihraç edildi. 

Başbakan Yıldırım katıldığı bir televizyon programında darbe ihbarını istihbaratın değil bir binbaşının yaptığını açıklamıştı. Herkesin merak ettiği o binbaşı hakkında bir açıklama da Milli Savunma Bakanı Fikri Işık yaptı. Işık, güvenlik gerekçesiyle binbaşının adının açıklamasının doğru olmayacağını ifade ederek, “O binbaşının ismini açıklamak doğru değil. Darbe teşebbüsünün ihbar edilmiş olması önemli. Darbeciler, “Bu akşam çok önemli bir görev var” diyerek binbaşıyı çağırıyorlar. “3 helikopterle MİT’i basacağız ve MİT Başkanı’nı alacağız” diyorlar. Binbaşı “Dışarıdan geldim, üstümü değiştireyim” diyor, saat 14.30 civarı. Hemen MİT’e geliyor. Tahminim o da darbeyi bilmiyor, çok önemli bir operasyon olduğunu söylüyorlar. Binbaşı MİT’e çalışan bir istihbarat elemanı değil. Kendi rızasıyla gelip söylüyor” demişti.

O binbaşı da TSK’dan ihraç edildi

Sözcü gazetesinin haberine göre, hükümete yakın yazarların köşelerinde yer verdikleri bilgiye göre; darbeyi ihbar eden o binbaşının darbe süreci hakkında önceden bilgisi olduğu, darbe planlarını yapan darbecilerin hazırladığı isim listesinde yer aldığı ortaya çıktı.

Bu sebepten dolayı can güvenliği için gerekli tedbirlerin alındığı öğrenilen binbaşı, Olağanüstü Hal Kararnamesi’nin verdiği yetkiye dayalı olarak TSK’dan ihraç edildi.