07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Belediyelere AKP Eli Değdi
Belediyelere AKP Eli Değdi

Belediyelere AKP Eli Değdi

Diyarbakır’ın Sur ilçesi belediyesine atanan kayyum, iki tiyatrocuyu işçi, üç tiyatrocuyu ise zabıta olarak görevlendirdi. İki tiyatrocu dün bir okulun bahçesine yapılan çocuk parkı için kum taşımaya başladı. Zabıta kadrosunda atanan üç tiyatrocu ise pazartesi günü zabıta üniforması giyecek.

İşte Cumhuriyet gazetesinden Mahmut Oral’ın haberine göre belediyeye atanan kayyumların icraatları;

-Batman Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Şeref Aksoy, geçen hafta Şehir Tiyatrosu’nu kapatma kararı aldı.

– Hakkâri Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Cüneyt Epçim, belediyeye bağlı Binevş Kadın Danışma Merkezi ve Feqiye Teyran Kültür Sanat Merkezi’ne kilit vurdu.

Tiyatrocular işçi ve zabıta yapıldı

-Diyarbakır’ın merkez Sur ilçe belediyesine kayyum olarak atanan Vali Yardımcısı Bilal Özkan ise tiyatrosu olmayan belediyenin, geçici görevle Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu bünyesindeki tiyatrocu çalışanlarının geçici görevlerini iptal etti. Böylece Sur Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü’ndeki işçi kadrolarına geri dönen iki tiyatrocu, dün ilçedeki bir okulun bahçesine yapılan çocuk parkı için kum taşımaya başladı. Zabıta kadrosunda olan üç tiyatrocunun ise pazartesi günü zabıta üniforması ile Sur Belediyesi’nde çalışacakları açıklandı..

“Yıllarca oyun ve turnelerde sahne almışlardı”

Diyarbakır Şehir Tiyatrosu Müdürü Rüknettin Gün, “Bütün itirazlarımıza rağmen kayyım dediğini yaptı ve tiyatrocuları sahaya sürdü. Yıllardır onlarca oyun ve turnede sahne alan bu arkadaşlarımızın, tiyatroya geri dönmesini istiyoruz. Ancak edindiğimiz bilgilere göre kayyım, belediyedeki tüm personelin bulundukları kadrolarda çalıştırmak konusunda ısrar ediyor. Bu tutum oyunlarımızı da etkileyecek” dedi. Gün, 1994’te Fazilet Partili Ahmet Bilgin’in tiyatroyu kapattırdığını, yine aynı yıllarda Sur Belediye Başkanı olan Cemal Toptancı’nın da Sur Belediyesi’nde bulunan tiyatro birimini lağvettiğini hatırlattı.