07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Azerbaycan ve Ermenistan Sınırında Çatışma
Azerbaycan ve Ermenistan Sınırında Çatışma

Azerbaycan ve Ermenistan Sınırında Çatışma

Ermenistan-Azerbaycan askerleri arasında çatışma çıktı. Azerbaycan Savunma Bakanlığı “Süren çatışmalarda 12 Azerbaycan askeri şehit oldu” derken, Ermenistan yönetimi “18 askerimiz öldü, 35 yaralı var” açıklamasını yaptı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin devreye girerek taraflara ‘bir an önce’ ateşkese gidilmesi çağrısı yaptı.

Ermenistan – Azerbaycan cephe hattında dün geceden bu yana çatışmalar yaşanıyor. Azerbaycan Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Ermenistan güçlerinin ateşinde, 12 asker ile evine top mermisi isabet eden bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Cephe hattında Ağdere, Terter, Ağdam, Hocavend ve Fuzuli bölgelerinde şiddetli çatışmaların yaşandığı açıklandı.

Emenistan: İki taraftan da kayıplar var

Ermenistan Savunma Bakanlığı ise, her iki taraftan da kayıplar olduğunu bildirdi. Ermenistan yetkilileri, bir Azeri helikopterin vurulduğunu da iddia etti.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ-Azerbaycan Cephe hattında meydana gelen olaylarla ilgili Milli Güvenlik Kurulu toplantısı düzenledi.

Toplantıda yaptığı konuşmada sınır hattındaki çatışmalarda Ermenistan askerlerinden 18’inin öldüğünü 35’inin yaralandığını bildiren Sarkisyan, “Olayların neye dönüşeceği henüz belli değil”dedi. Sarkisyan, kuzeyde ve güneyde gerginlikler olduğunu, durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Putin: Bir an önce ateşkes yapın

İki ülke arasında çıkan çatışma için bir açıklama da Moskova yönetiminden geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, taraflara itidal çağrısı yaparak, bir an önce ateşkese gidilmesini istedi.

Erdoğan Aliyev’i Aradı

Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’i arayarak yaşamını yitiren askerler için taziyelerini iletti.

Türk Dışişleri Bakanlığından Açıklama: Ermenistan’ı ateşkese uymaya davet ediyoruz

-Ermenistan’ı ateşkese uymaya ve çatışmalara biran önce son vermeye davet ediyoruz. Ermenistan yaklaşık çeyrek asırdır Azerbaycan’ın topraklarının beşte birini işgal altında tutmaktadır. Sözkonusu işgal sona ermediği ve Ermenistan saldırgan tutumundan vazgeçmediği müddetçe benzer çatışmaların yaşanmaya devam etme riski maalesef mevcuttur. Bu çerçevede, Ermenistan’ın Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin ilgili kararlarını da gözönüne alarak barışçı yollardan işgale biran önce son vermesi yönündeki çağrımızı yineliyoruz. Yukarı Karabağ ihtilafının çözümü için oluşturulan AGİT Minsk Grubu’nun bir üyesi olan Türkiye, ihtilafa Azerbaycan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliği çerçevesinde adil ve kalıcı bir çözüm bulunması yönündeki çabaları desteklemeyi sürdürecektir.