07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Asgari Ücrete Askerlik
Asgari Ücrete Askerlik

Asgari Ücrete Askerlik

Genelkurmay ve Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslağa göre ‘tek tip’ askerlik geliyor. Buna göre, herkes 2 ya da 3 ay temel eğitim alacak, kalan askerlik süresinde ise isteyen aylık asgari ücreti ödeme karşılığında izinli sayılacak. Askerlik yapmak isteyenler ise asgari ücret alacak.

Cumhuriyet gazetesinde yer alan habere göre; Milli Savunma Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı taslakta, askerlik yükümlülüğü olan her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için 2 ya da 3 aylık bir temel eğitim öngörülüyor. Bu temel eğitimin ardından kalan askerlik süresinin ise isteyenler her ay için asgari ücret miktarında bir tutarı yatırmaları durumunda izinli sayılacak. Askerliklerinin temel eğitim bölümü dışında kalan kısmını izinli olarak geçirenlere de tezkere verilecek.

Ancak asgari ücret yatırarak askerlik yapamayacak durumda olanlar veya gönüllüler ise askerliklerinin temel eğitim bölümü dışındaki dönemlerde her ay asgari ücret tutarında maaş alacak. Askere olan ihtiyaca göre, bu miktar daha sonra ayarlanabilecek.