07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » AKP’nin Uzlaşı Yalanı
AKP’nin Uzlaşı Yalanı

AKP’nin Uzlaşı Yalanı

Muhalefetin itirazıyla AKP geri adım atmış, belediyelere kayyım atanması düzenlemesi torba yasadan çıkarılmıştı. İşin aslı şimdi ortaya çıktı. Meğer muhalefetle uzlaşmadan 4 gün önce o yasa  Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda imzalanmış bile.

Cumhuriyet gazetesinden Sinan Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, muhalefetin itirazı üzerine AKP’nin geri adım atttığı ve torba yasadan çıkarılan belediyelere kayyım atanması düzenlemesi, dün gece yayımlanan kanun hükmünde kararname kapsamında yürürlüğe girdi.

Yasa daha meclise gelmeden KHK ile kabul edilmiş bile

AKP’nin uzlaşma için geri adım atmadığı, Saray’la birlikte geri adım algısının yaratıldığı ortaya çıktı. Belediyelere kayyım düzenlemesini de içeren kanun hükmünde kararname (KHK) 15 Ağustos’ta  Saray’nda  Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda, Meclis’te düzenlemeyi içeren torba yasanın görüşmeleri sürerken imzalandı.

KHK’dan 15 gün sonra Resmi Gazetede yayımlandı

Yani düzenlemenin geri çekildiği 19 Ağustos tarihinde KHK hazırdı. Büyükşehir belediye ve il belediye başkanlarının İçişleri Bakanı tarafından atanmasını içeren düzenlemenin Efkan Ala’nın görevden alınmasından bir gün sonra, Tayyip Erdoğan’ın 4 gün sürecek Çin seyahatinden birkaç saat önce yayımlanması da dikkat çekti. OHAL döneminin son 3 KHK’si önceki gün Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında bir kerede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Kamudan kapsamlı ihracı düzenleyen KHK’ler ayrıca; eğitim, yargı, ekonomi ve güvenlik alanlarında kapsamlı değişiklikleri içerdi. KHK’lerin Bakanlar Kurulu karar tarihi ve yayım tarihi arasındaki 15 günlük fark dikkat çekti.

KHK ile kabul edilen düzenleme Meclis’re geri adım atılmış gibi gösterildi

Her 3 kararname de 15 Ağustos tarihinde Saray’da Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu’nda kararlaştırıldı. Ancak belediyelere kayyım düzenlemesinden 19 Ağustos’ta geri adım atılmış, ilgili torba yasanın TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında düzenleme metninden 4 partinin ortak önergesi ile çıkarılmıştı. Bu, geri adım algısının oluşturulduğu sırada Saray’da KHK hazırlığının yapıldığı yorumlarına neden oldu. Zamanlama ile ilgili ayrıca, belediyelere kayyım yetkisinin KHK ile İçişleri Bakanlığı’na devredilmesinin Efkan Ala’nın bakanlık görevinden alınmasını beklediği değerlendirmesi yapıldı.

40 binden fazla ihraç

672 sayılı KHK ile 40 binden fazla kamu görevlisi ihraç edildi. Bu kapsamda Emniyet Genel Müdürlüğü’nden 7 bin 699, Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan 1519, Sağlık Bakanlığı’ndan 2 bin 18, YÖK’ten 2 bin 346 kişi ihraç edildi. En çok ihraç 28 bin 163 kişi ile Milli Eğitim Bakanlığı’nda yaşandı. İhraçların yaşandığı kurumlar arasında TBMM, Başbakanlık, Dışişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı gibi kurumlar da bulunuyor.