07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AKP LGBT, Ermeni Ve Alevi Karşıtı”
“AKP LGBT, Ermeni Ve Alevi Karşıtı”

“AKP LGBT, Ermeni Ve Alevi Karşıtı”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İnsan Hakları Raporu’nu hazırladı…Raporda Türkiye’ye 74 sayfa ayrıldı. O rapora göre Türkiye’dek yasalar birden çok fıkrayla hükümete ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve internet özgürlüğünü sınırlama imkânı tanınıyor. Raporda 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerine ilişkin değerlendirmeler de var Ve AKP hükümetinin LGBT, Ermeni ve Alevi karşıtı olduğu belirtiliyor.

İşta ABD Dışişleri Bakanlığı’nın İnsanhakları Raporu’ndan detaylar;

“7 Haziran Seçimleri Özgür ve Adil, 1 Kasım Genelde Özgür”

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bütün ülkeler hakkında hazırladığı İnsan Hakları Raporu’nda bu yıl Suriye’ye 55, Türkiye’ye 74 sayfa ayrıldı. Geçen yılki 63 sayfalık rekorunu da aşan Türkiye bölümünün giriş özetinde 7 Haziran seçimleri genelde “özgür ve adil”, 1 Kasım seçimleri ise “genelde özgür” olarak değerlendirildi.

“Türkiye’deki En Önemli İnsan Hakları İhlali; İfade Özgürlüğü”

Rapor, hükümetin 2015’teki en önemli insan hakları sorunlarının başına “ifade özgürlüğüne müdahaleyi” koydu:

-Yasalarda birden çok fıkrayla hükümete ifade özgürlüğü, basın özgürlüğü ve internet özgürlüğünü sınırlama imkânı tanınıyor. Hükümetin medya üzerindeki baskısı sürdü. Kasım ayı itibarıyla yetkili kurumlar 30 civarında gazeteciyi tutukladı.

“AKP LGBT, Ermeni, Alevi Karşıtı ve Anti- Semitik Retorik Kullanıyor”

Hükümetin LGBTİ karşıtı, Ermeni karşıtı, Alevi karşıtı ve anti-Semitik retorik kullandığı belirtildi. Erdoğan’ın 3 Haziran 2015’te Bingöl’de “HPD’nin en büyük müttefiki Doğan Medya.. Ermeni lobisi, homoseksüeller ve Alisiz Aleviliğe inananlar – bütün bu kalkışma temsilcileri HDP’nin yararına çalıştılar” dediği aktarıldı. “Hükümetin veya bağlı birimlerinin keyfi ve hukuka aykırı öldürmeler yaptığına dair güvenlilir iddialar olduğu” kaydedildi.

“Afedersiniz edebim müsade etmiyor, sırtlarını dönüyorlar” sözleri de raporda

Raporda Erdoğan’ın 1 Haziran 2015’te Iğdır’da düzenlediği mitingde kadınların protesto olarak arkalarını dönmesi üzerine yaşananlara da yer verildi: “Erdoğan kendisine arkasını dönen kadınlara karşı cinsel bir karalama ifadesi kullandıktan sonra ‘Sizde zerre kadar nezaket varsa, haysiyet varsa, siyasette yer parlamentodur’ diye ekledi.” Erdoğan protestocu kadınlara “Affedersiniz edebim müsaade etmiyor tabii, sırtlarını dönerek işaret yapıyorlar. Ne anlama geldiği belli de, tabii edebimiz müsade etmez” demişti.

“Erdoğan muhalefeteyken de onunla bu sorunları konuşmuştuk”

“Rapor ciddi endişe aksettiriyor” diyen Dışişleri Bakan Yardımcısı Tom Malinowski, “Erdoğan muhalefetteyken de bu tür sorunlar hakkında konuştuğumuzu vurgulamak isterim. Önceki Türk hükümeti Erdoğan’ı yargıladığında ABD Büyükelçiliği davasına gözlemci göndermişti. Yani bu bizim Türkiye’ye yönelik politikamızın çok uzun yıllardır bir özelliği ve öyle olmaya da devam edecek” dedi.