07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “AKP Bir Terör Örgütüdür, Elebaşı Tutuklanmıştır”
“AKP Bir Terör Örgütüdür, Elebaşı Tutuklanmıştır”

“AKP Bir Terör Örgütüdür, Elebaşı Tutuklanmıştır”

15 Temmuz’daki başarısız darbe girişimi sırasında gözaltına alınan askeri öğrencilerin o geceye ilişkin ifadeleri çok tartışılacak cinsten.  İstanbul’daki Sabiha Gökçen Havalimanına terörist saldırı olduğu gerekçesiyle götürüldüklerini söyleyen öğrenciler, Binbaşı Ferhat Günay’ın kendilerine “AKP bir terör örgütüdür. Elebaşı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da kelepçelenerek tutuklanmıştır” dediler.

İşte 15 Temmuz sonrası gözaltına alınan İstanbul Yeşilyurt’taki Hava Harp Okulu üçüncü sınıf öğrencisi G.K, ifadesinden detaylar;

“Ciddiyetsiz bir şekilde, tebessüm ederek tatbikat olacağını söylediler”

Kampta gece saat 22.00 sıralarında yat içtimasının alındığını sonra da teçhizatlı eğitim alanında toplandıklarını ifade eden G.K, 4. Filo Komutanı Binbaşı Ferhat Günay ile Yüzbaşı Hasan Durak’ın ciddiyetsiz bir biçimde tebessüm ederek tatbikat olacağını ve öğrencilerin bugünkü koşullarda yeterince yorulmadıklarını söylediklerini aktardı.Daha sonra otobüslere bindirildiklerini dile getiren G.K, kimin hangi otobüse bineceğinin Binbaşı Günay tarafından belirlendiğini ve 10 otobüsün bulunduğunu belirtti.

“Mermilerin hesabının sorulacağını söylediler”

“Araçlara mühimmat yüklendiğini gördüm. Hatta dağıtma işi yola çıktığımız sırada yapıldı. Bana toplamda 100 G-3 mermisi verdiler. Ben bunları 5 şarjöre bastım. Mermi dağıtımı sırasında Binbaşı Günay bize hitaben ülkede terör saldırıları olduğunu ve mermilerin güvenlik amacıyla dağıtıldığını söyledi. Bunun üzerine Teğmen Emre Demirbilek, dağıtılan mermilere dikkat etmemiz gerektiğini, geri döndüğümüzde toplanacağını, bunların devlet malı olduğunu, her birinin hesabının sorulacağını söyledi.”

“Halkın güvenliğini sağlamak için havalimanına gidiyoruz”

Yola çıktıklarında Binbaşı Günay’ın Hava Harp Okuluna gitmek için hareket ettiklerini bildirdiğini ancak Sabiha Gökçen Havalimanına giden yola girdiklerini anlatan G.K, Binbaşı Ferhat Günay’ın otobüs içinde öğrencilere, “Şu anda Sabiha Gökçen’de terörist bir saldırı var. Halkın güvenliğini sağlamak için havalimanına gidiyoruz. Orası güvenli bölgedir. Oranın güvenliği zaten alındı. Orası okuldan daha güvenli. Etrafta asker ve polis kıyafeti giymiş teröristler olabilir kimseye güvenmeyin.” şeklinde bir konuşma yaptığını söyledi..

Havalimanına ilerlerken gişelerin yoğun olması nedeniyle durmak zorunda kaldıklarını anlatan G.K, Binbaşı Günay’ın çeşitli emirler verdiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

“AKP bir terör örgütüdür, elebaşı Tayyip Erdoğan tutuklanmıştır”

“Binbaşı Ferhat Günay, tüm öğrencilere, ‘AKP bir terör örgütüdür. Elebaşı Recep Tayyip Erdoğan Ankara’da kelepçelenerek tutuklanmıştır. Bu TSK’nın emridir ve bu TSK’nın bir darbesidir. Artık buradan sonra bu işin dönüşü yoktur. İnmek isteyen şimdi insin, ama indiğinde de en yakınından ateş gelebilir’ dedi. Akabinde trafiğin sıkışık olması nedeniyle araçtan inip yaya olarak Sabiha Gökçen’e doğru gideceğimizi söyledi. Bu sırada halktan birilerinin elimizdeki silahlara sarılabileceğini ve gerektiğinde 2-3 kişiyi vurabileceğimizi söyledi. Devamında ‘anlaşıldı mı’ dedi, bizim gruptan da bir ses çıkmayınca bağırarak, ‘Anlaşıldı mı lan’ ifadelerini kullandı.”

Araçtan indiklerinde halkın kendilerinin üstüne geldiğini ve ateş edildiğini dile getiren askeri öğrenci G.K, koruma amaçlı havaya ateş ettiğini belirtti.
Bu sırada Teğmen Emre Demirbilek’in vurulduğunu kaydeden Koşar, ardından tepeye çıktıklarını, kendisini korumak için yanındaki silahla ateş ettiğini kaydetti. G.K, herhangi bir darbe girişimi içinde bulunmadığını ve kendilerini zorlayan komutanlarından şikayetçi olduğunu söyledi.