07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » ABD’den Türkiye İçin Terör Alarmı !
ABD’den Türkiye İçin Terör Alarmı !

ABD’den Türkiye İçin Terör Alarmı !

ABD Savunma Bakanlığı, Türkiye’deki askeri ve diplomatik personel yakınlarının Türkiye’ye gelişini daimi olarak yasaklamaya hazırlanıyor. ABD’li kaynaklar, bu kararının Türkiye’deki güvenlik durumu nedeniyle verildiğini açıklıyor..

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre, Askeri yetkililerin, İncirlik Hava Üssü ve diğer kentlerde görevlendirilecek ABD’li askeri ve sivil personele “eşlik edilmeden” gitmesini öngören bir düzenleme hazırladığı ortaya çıktı.

 

Kararın ayrıntıları şöyle;

-Askeri personelin Türkiye’de görevlendirme süresi 2 yıldan 1 yıla düşürülecek.

-Askerler beraberinde ailelerini getiremeyecek.

-Öngörülen değişiklikten Büyükelçiler ya da güvenlik işbirliği personeli etkilenmeyecek.

Karar havalimanı saldırısından önce planlandı

Kararın Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen saldırıdan önce gündeme geldiği blirtildi.. Adının açıklanmasını istemeyen askeri bir yetkili, “Bu değişiklik Türkiye’de güvenlik durumunun kötüleşmeye devam ettiğini yansıtıyor” dedi.

Reuters’a konuşan ABD Savunma Bakanlığı kaynakları, bu tip bir hamlenin Atatürk Havalimanı’nda gerçekleştirilen saldırıdan önce planlandığını belirtti.

Halihazırda Türkiye’de 2 bin 200 hizmet görevlisi ve sivil çalışan bulunurken, bunlardan bin 500’ü ise İncirlik Hava Üssü’nde görev yapıyor. Obama hükümeti, Mart ayında ABD’li askeri ve sivil personelin ailelerinin İncirlik Hava Üssü’nden ayrılmaları talimatı verirken, bu talimatın geçici bir süre için verildiği ifade edilmişti. Alınan kararla Türkiye’nin güneyinde bulunan personele refakat eden 650 aile ferdi etkilenirken, İstanbul ve Ankara’da da 100 kadar aile bireyinin kalmasına izin verilmişti.