07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » 18 İşçinin Ölümüne Neden Oldu.Şimdi Serbest
18 İşçinin Ölümüne Neden Oldu.Şimdi Serbest

18 İşçinin Ölümüne Neden Oldu.Şimdi Serbest

Karaman’ın Ermenek İlçesi’nde 2014 yılı Ekim ayında 18 işçinin yaşamını yitirdiği maden faciasıyla ilgili tutuklu yargılanan ruhsat sahibi i Abdullah Özbey, Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Ermenek’e bağlı Pamuklu Köyü Cenne Mevkii’ndeki Has Şekerler Madencilik’e ait linyit ocağında 2014 yılı Ekim ayında eski ocakta biriken suyun basması sonucu 18 işçi mahsur kaldı. 38 gün süren kurtarma çalışmaları sırasında 18 işçinin cenazeleri ocaktan çıkartıldı. Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığı’nın hazırladığı 168 sayfalık iddianameyle Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. İddianamede yer alan tutuklu sanıklar; Has Şekerler Madencilik Şirketi sahibi Saffet Uyar, Ermenek Cenne Linyit Kömürü İşletmesi Müdürü ve hissedarı Abdullah Özbey ve aynı şirketin teknik nezaretçisi Ali Kurt ile tutuksuz sanıklar Ermenek Cenne Linyit Madencilik şirketi işletme müdürü Mehmet Zeybek ve Has Şekerler Madencilik şirketinin daimi nezaretçisi maden mühendisi Yavuz Özsoy’un da bulunduğu 14 sanık hakkında ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olmak’ suçundan 20- 25 yıl hapis istemiyle dava açıldı. Diğer sanıklar barut biriminde görevli işçi N.Ö. ‘Yetkisi olmadığı halde belgelere imza atmak’, puantör M.A. da faciayı ‘Bildirme yükümlülüğünü ihlal’ suçlamasıyla hakim karşısına çıktı. Yapılan duruşmalar sonrasında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Yavuz Özsoy hakkında yeniden yakalama kararı çıktı.

Ruhsat sahibi tahliye edildi

Avukatının istemi üzerine Abdullah Özbey dün Ermenek Ağır Ceza Mahkemesi tarafından adli kontrol kararı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Özbey’in avukatı Metin Tevfik Buğdaycı, “Bugüne kadar müvekkilim için hep tahliye talebinde bulunmuştuk. Ama mahkeme tarafından reddedilmişti. 22 Mart tarihinde yapılan son duruşmada da yine talebimizi yenilemiştik. Duruşmada Cumhuriyet savcısı da tahliye istemişti. Ama yine reddedilmişti. Mahkeme tarafından tahliye talepleri sürekli incelenir. Yaptığımız yeniden görüşüldü ve mahkeme heyeti tutukluluk halini de göz önünde bulundurarak müvekkilimin adli kontrol kakarı ile tutuksuz yargılanmak üzere tahliyesine karar verdi” dedi.

Ermenek faciasının bir sonraki duruşması, 31 mayıs salı günü gerçekleştirilecek.