07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Trabzon’da skandal: Hakemler 4 Saat Rehin
Trabzon’da skandal: Hakemler 4 Saat Rehin

Trabzon’da skandal: Hakemler 4 Saat Rehin

Trabzonspor’un Gaziantepspor maçından sonra Avni Aker Stadyumu’nda büyük bir skandal yaşandı. Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoplu’nun emriyle maçın hakemi Çağatay Şahan 4 saat rehin kaldı. Tayyip Erdoğan’ın telefonu ile hakemler stattan ayrılabildi. 
Maçın son dakikasında  yaşanan bir pozisyonda Trabzonsporlulu futbolcular penaltı bekledi.Ancak hakem Çağatay Şahan penaltı kararı vermedi.Çağatay Şahan ve yardımcıları tam 4 saat stadda mahsur kaldı.İşin arkasından ise tam anlamıyla bir skandal çıktı…Hakemleri Avni Aker Stadyumu’ndan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın telefonuyla  kurtulduğu ortaya çıktı.
Hakemlerin serbest kalmasının ardından Trabzonspor Başkanı İbrahim Hacıosmanoğlu’nun yaptığı açıklama skandalın ayrıntılarını ortaya çıkardı.
HAcıosmanoğlu,”Yöneticilerime, ‘Trabzon’un misafirperverliğini gösterin, çayını, kahvesini yemeğini ısmarlayın, sabaha kadar, ben gelene kadar o hakem, o stattan çıkmayacak’ dedim. Ama benim de saygı duyduğum, gönül bağım olan, o değerli insanın beni aradıktan sonra, ‘hem Türkiye hem dünya genelinde büyük rezillik yaşamayalım. Ama yanlışların da hesabı sorulacak’ sözü üzerine ben de arkadaşları aradım. Bizi katleden şahısların, Trabzonlu’ya yakışan şekilde en ufak fiziki müdahalede bulunulmadan bu şehri terk etmelerine izin verdik” dedi.
İşte Avni Aker Stadı’nda yaşanan rehin skandalının ayrıntıları;

Önce kapılar kilitlendi

62487_73460_29102015092602_4
Trabzonspor yöneticileri hakem odasının kapısında bekledi
Karşılaşmanın bitiş düdüğünün ardından büyük tepki gören hakem Çağatay Şahan ve arkadaşları, hakem odasına gitti. Raporlarını yazan ve kıyafetlerini değiştikten sonra stadyumdan ayrılmak isteyen hakem ekibine, bordo-mavili yönetimi tüm kapıları kapatarak  stadyumdan ayrılmalarına izin vermedi. Bir çok bordo-mavili yönetici de hakem odasının bulunduğu koridordaki sandalyelere oturup beklemeye başladı. Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu’nun, sabaha karşı Trabzon’da olacağını söylemesi ve kendisi gelene kadar hakemlerin stadyumda tutulmasını istemesi üzerine, VIP tribünü önündeki araç giriş kapısı kilitlendi. Ayrıca tribün önünde yaklaşık 500 bordo-mavili taraftar TFF ve hakemler aleyhine tezahürat yapmaya başladı.

 

4 Saat sonra çıkabildiler

hakem3
Hakem Çağatay Şahan ve arkadaşları çıkışta taş yağmuruna tutuldu

Gerginlik sürerken, Başkan İbrahim Hacıosmanoğlu, kendisini arayan hiçbir devlet görevlisinin telefonuna çıkmadı ve hakemlerin stadyumda tutulması kararından dönmedi. Saatler 03.00’ü gösterdiğinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İbrahim Hacıosmanoğlu’nu arayarak, hakemlerin bir an önce güvenli şekilde stadyumdan çıkarılmasını istedi. Bunun üzerine Trabzon’daki yönetici arkadaşlarına ulaşan Hacıosmanoğlu, hakemlerin çıkarılması talimatını verdi. Saatler 03.47’yi gösterirken, tüm yöneticiler ve kulüp personeli soyunma odası koridorlarını boşalttı. Hakem Çağatay Şahan ve yardımcıları, koridora giren çevik kuvvet polislerinin kalkanlarının korumasında, VIP tribünü önüne yaklaştırılan sivil polis midibüsüne bindirilerek stadyumdan çıkarıldı. 4 saatlik bekleyişin ardından stadyumdan ayrılan hakem ekibine, dışarıda bekleyen taraftarlar da yabancı cisimler yağdırdı.