07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Rusya’da Türklere Ekmek Yok
Rusya’da Türklere Ekmek Yok

Rusya’da Türklere Ekmek Yok

Putin, “Rusya Federasyonu’nun ulusal güvenliğini sağlamak ve Rusya Federasyonu vatandaşlarını yasadışı faaliyetlerden korumak için Türkiye Cumhuriyeti aleyhine, özel ekonomik önlemlerin uygulanması” isimli kararnameyi imzaladı.

Kararname, Türkiye’den gelen ürünlerin kısıtlanması ve Türk vatandaşlarının 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Rusya’da işe alınmaması anlamına geliyor.

İşte Putin’in imzaladığı 6 Maddelik Türkiye’ye özel ekonomik önlemler paketi;

1- Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesine yasak getiriyor.

2- 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının Rusya’da işe alınmasına yasak getiriyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

3- Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya Hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

4- Dördüncü madde Rusya’ya taşımacılık yapan araçların sıkı kontrol ve denetim altına alınmasını öngörülüyor. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

5- Beşinci madde hava ulaşımını ilgilendiriyor. Buna göre iki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charten) seferlerin tamamı askıya alınıyor.

6- Altınca madde Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulamasının askıya alınmasını öngörüyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor