07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » One Minute.. Anlaştı
One Minute.. Anlaştı

One Minute.. Anlaştı

Aljazeera Türkiye İnternet sitesinde yer alan habere göre Türkiye İsrail arasında ön anlaşma yapıldı.
Al Jazeera’ye konuşan üst düzey Dışişleri yetkilisi, İsrailli yetkililerle İsviçre’de görüşmeler yaptıklarını doğrulasa da “İsviçre de görüştüğümüz doğru. Ama ilişkiler onarılmadı. Fakat bunun yakın olduğunu söyleyebilirim.” dedi. Başka bir Dışişleri kaynağı da son günlerde görüşmelerin sıklaştığını, üst düzeyde yürütüldüğünü ve artık daha da üst düzey imzaya kaldığını söyledi. Büyükelçilerin çok yakın zamanda gönderilmesi bekleniyor.

Kanal 10 ve Haaretz’e göre taslak halindeki ön anlaşmada yer alan maddeler ise şu şekilde:

Ülkeler, büyükelçilerini yeniden görevlendirecek.

Türkiye, parlamentodan bir yasa geçirecek. Bu yasa sayesinde Mavi Marmara saldırısına katılan İsrail ordusu subay ve askerlerine karşı açılan bütün davalar kapatılacak.  İsrail, Mavi Marmara saldırısının kurbanları için fon oluşturacak. Saldırıda ölen ya da yaralananlar için 20 milyon dolarlık tazminat ödenecek.

Gush Etzion’da 3 yerleşimci gencin kaçırılıp öldürülmesi olayının arkasında olan ve İstanbul’da ikamet eden Hamas üyesi Salah Aruri Türkiye’den sınırdışı edilecek. İsrail, Aruri’nin Batı Şeria’daki Hamas mensuplarını yönlendirdiğini iddia ediyor. Anlaşma kapsamında Hamas’ın Türkiye’deki aktivitelerine de genel olarak sınırlama getiriliyor.

marma

Ayrıca, Türkiye ile İsrail doğalgaz konusunda görüşmelere başlamak için prensipte fikir birliğine vardı. Bu kapsamda Türkiye İsrail’den doğalgaz alacak. Ayrıyeten İsrail’in, Avrupa’ya gaz ihracatına imkân verecek bir boru hattının Türkiye’den geçmesi için izin verilecek.

“Saçmalamayı Kesmeli”

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevaplarken, İsrail ile ilişkilerin normalleşmesi için 3 madde öne sürmüştü. “Türk aktivistlerin 2010 yılında düzenlediği Mavi Marmara seferindeki katliamı için özür dilenmesi”, “Kurbanların ailelerine tazminat” ve “Gazze Şeridi’ndeki ablukaya son verilmesi”

İsrailin yanıtı anında gelmişti;

“Türkiye’den özür diledik, tazminat ödemeye de hazırız. Ancak Erdoğan Gazze ablukasının kaldırılması konusunda saçmalamayı kesmeli, çünkü böyle bir şey olmadığını Türkiye de biliyor”