07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Milli Eğitim’den Yılbaşı Fetvası
Milli Eğitim’den Yılbaşı Fetvası

Milli Eğitim’den Yılbaşı Fetvası

Zonguldak’ın Çaycuma İlçesi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından okullara gönderilen yazıda, okullarda yılbaşı etkinliği düzenlenmemesi istendi.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Özdemir imzasıyla 28 Aralık’ta tüm okullara gönderilen ‘Yılbaşı Etkinliği Düzenlenmemesi’ konulu yazıda, okullarda ve eğitim kurumlarında yılbaşı partisi, yılbaşı kutlaması, eğlencesi adı altında geçen yıllarda çeşitli etkinliklerin düzenlendiği hatırlatıldı.

İşte İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün o yazısı;

“Milli kültürümüzle, milli ve dini değerlerimizle hiç bir ilgisi olmayan yılbaşı kutlamaları çocuklarımızın ve gençlerimizin kendi kültürümüze ve değerlerimize yabancılaşmalarına, yozlaşmaya, başka milletlerin değerlerini benimsemelerine, milli ve manevi değerlerimizden uzaklaşmalarına yol açmaktadır. Ayrıca Türk milli eğitiminin temel amaç ve hedefleri ile de bağdaşmamaktadır. Yukarıda açıklanan gerekçeler nedeniyle, okullarımızda yılbaşı kutlaması, yeni yıl eğlencesi ve bu amaca hizmet edecek hiç bir etkinlik yapılmaması, velilerimizden ve öğrencilerimizden kutlama amacıyla her hangi bir talepte bulunulmaması, yeni yıl kutlamalarını çağrıştıracak süsleme ve semboller kullanılmaması, özellikle bu amaca yönelik eğitim öğretimin aksatılmaması, ortaokul ve liselerde öğrencilerimizin, yılbaşı kutlamanın milli ve dini bakımından sakıncaları ile ilgili bilgilendirilmesi hususunda gereğini önemle rica ederim.”