07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » JÖH Gelmese Ölüm Olmazdı
JÖH Gelmese Ölüm Olmazdı

JÖH Gelmese Ölüm Olmazdı

Medeni Yıldırım’ın vurularak öldürülmesine ilişkin sanık er 23 yaşındaki Adem Ç.’nin, ‘Haksız tahrik altında olası kastla adam öldürme’ suçundan 18 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına Diyarbakır 7’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Tutuksuz yargılanan sanık er Adem Ç.’nin Kocaeli’nden SEGBİS sistemi ile katıldığı davanın ilk duruşmasında konuştu. İlk kez ifadesi alınan tutuksuz sanık er Adem Ç., yaşanan olayları Jandarma Özel Harekat (JÖH) timlerinin tetiklediğini söyledi ve “Her şeyi JÖH timleri yaptı” dedi.

İşte o itiraf gibi ifadeden bazı bölümler;

-Takviye birlikler gelmişti. Karakol komutanı grupla görüşmeye gittiğinde ben 6 nolu kulede nöbetteydim. Benim olduğum yerden Medeni’nin vurulduğu yeri gören bir nokta yok. Biksi silahı Medeni’nin vurulduğu yeri görmüyordu. Orada 200 kişi vardı. Eğer ben biksi ile ateş etsem daha fazla insan ölebilirdi.

-Orada yeni uzman çavuş olmuş biri vardı. Trafo yandığını söyleyince, ‘Ayaklarına ateş edin’ diye emir verdi. Bir Üsteğmen ‘Sıkın sıkın’ diye emir verdi. JÖH timinin komutanı da bağırarak ‘Ayaklarına ateş edin’ emri verdi. Ben buna rağmen sıkmadım. Bu olaydan dolaşı şaşkına döndüm. Biksi silahı ile karakol kurulduğundan beri ateş edilmemiş. Zaten olay sırasında molotof atılıyordu. Benim o siyah dumanda ateş etme şansım yoktu. Benim olduğum biksi silahın Medeni’nin olduğu yeri görmesi imkansız”dedi.
-Medeni’nin bulunduğu taraf bana göre kör nokta. Medeni benim silahımın atış alanında değildi. Ben hiç ateş etmedim. Olaydan sonra ateş etmediğim için karakolda alay konusu oldum. Benimle dalga geçtiler. Bu olaydan dolayı ailemle birlikte sıkıntıya girdim ve işimden atıldım. Bu olay benim hayatımı kararttı. Karakol komutanının emrine uymayıp, ateş etmediğim için bunlar oldu.

O GÜN JÖH GELMESEYDİ ÖLÜM OLMAZDI

-Karakol komutanı ateş emri verdi. ‘İnsanların ayaklarına sıkın, ayaklarına sıkın’ diye bağırıyorlardı. Mazgallardan şarjörünü boşaltmayan yoktu. Herkes en az 3 şarjör sıktı. Tüm kulelerden ateş açıldı. 4 nolu kulede uçaksavar vardı, o bile çalışmış. Buna rağmen ben ateş etmedim. Ben kuleden aşağı inip, yukarı çıktığımda Biksi’nin yönü aynıydı. Bu olayı tetikleyen JÖH timleriydi. İnsanlar gelirken gaz ve mühimmat attılar.

-Emin olun ki o gün karakola JÖH gelmezse ölüm olmazdı. Çünkü bizim karakolun köylülerle ilişkisi iyiydi. Onların sahasında maç yapıyorduk. Onlarla çok iyi anlaşıyorduk. Herkes bizi seviyordu. Bizim köylülerle hiç bir sıkıntımız yoktu. Olaydan sonraki gün Medeni’nin tabanca ile vurulduğu söylendi. Komutanla çıkıp dedektör ile tabanca mermisi aradık. Komutanın grupla görüşmesi sırasında olaylar başladı. O sırada yüzü kapalı 2 kişi geldi. Taş atılınca komutan koşarak karakola girdi. Sonra çadır yakıldı. JÖH timleri de mühimmat yakmaya başladı. ‘Ayaklarına sıkın’ emri gelince ateş etmeyen kalmadı.