07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » İtalya’da TIR Operasyonu
İtalya’da TIR Operasyonu

İtalya’da TIR Operasyonu

İtalya’da, Türkiye’den geldiği belirlenen ve bildirimi yapılmamış olduğu tespit edilen 800 adet pompalı tüfeğe el konuldu.

İtalyan ANSA haber ajansında yer alan habere göre Finans ve Gümrük polisleri, Trieste Limanı’nda ortaklaşa yaptığı operasyonla Hollanda’ya ait bir TIR’ı durdurdu. Türk şoförün kullandığı araçta, Belçika’daki bir şirkete teslim edilmek istenen ve bir Türk şirketine ait 800  adet pompalı tüfek bulundu.

23 Kasım’da limana ulaştığı belirtilen TIR’ın, belgelerinin kontrolü ve karton kutulardaki silahların tespiti için o günden beri burada tutulduğu anlaşıldı.

Yetkililer, 500 bin Euro değerindeki silahların İtalya üzerinden başka bir ülkeye taşınmasına ilişkin, kamu güvenliği kapsamında gereken yasal izinlerin alınmadığını tespit ettiklerini belirtti.

Trieste Savcılığı, silahların sahibi olan Türk şirketi hakkında, kamu güvenliğine ilişkin yasayı ihlal ettiği gerekçesiyle soruşturma başlattı.

İtalyan yasalarına göre sadece transit geçiş yapılsa bile, güvenlik açısından buradaki makamlara bu sevkiyatın bildirilmesi gerekiyor