07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Görgü Tanıkları Saldırı Anını Anlattı
Görgü Tanıkları Saldırı Anını Anlattı

Görgü Tanıkları Saldırı Anını Anlattı

 161 Kişinin ölümüyle sonuçlanan Paris’teki terör saldırılarılarını görgü tanıkları anlattı:

“Allahu Ekber deyip balkondan ateş etmeye başladılar”

Görgü tanığı:“Salonun en uç köşesindeydim. İki kişi salona girdi ve “Allahu Ekber” diye bağırmaya başladı. Balkondan ateş etmeye başladılar. Yere yattım. Üzerime bir kişi daha yattı. Sessizce yerde yatmaya devam ettik. Olaylar bitince ayağa kalkıp yerdeki cesetlerin üzerine basarak dışarı kaçmaya başladık. Her yer kan gölü olmuştu. Her yer ceset doluydu. Konseri izlemek için gelmiştik. Hayatımızın sonuna gelmiştik. Yaşadığıma inanamıyorum.”

Görgü tanığı Louis: Annemle konsere gelmiştik.Ellerinde silahlarla içeri girdiler. Rastgele ateş etmeye başladılar. “Allahu ekber” diye bağırıyorlardı. Konser durdu. Herkes yere yattı. Çığlıklar yükseldi. Kafamı bir ara kadırdım her yer kan her yer ceset.”

Çok Gençtiler”

Bataclan konser salonunda bulunan Europe 1 kanalı muhabiri Julien Pierce, tanık olduklarını şöyle aktardı, “Konser sürerken birkaç silahlı adam içeri girdi. İki ya da üç erkekti, maske takmamışlardı. İçeri girip Kalaşnikofa benzeyen silahlarla kalabalığa gelişigüzel ateş açtılar.10-15 dakika sürdü. Salonda panik yaşandı. Saldırganlar en az üç kez silahlarını yeniden doldurma fırsatı buldu. Çok gençtiler.”

“Şapkalı bir kişinin silüetini gördüm”

Bataclan konser salonundan adı verilmeyen bir tanık, Fransız Liberation gazetesine şunları anlattı:

“Müziğin sesi oldukça yüksekti. Silah seslerini duydum, arkamı döndüm ve arka kapının orada, şapkalı bir kişinin siluetini gördüm. Benim bulunduğum yöne doğru ateş açtı.İnsanlar yere düşmeye ya da kendilerini yere atmaya başladı. Sanırım yanımdaki adam da öldü.Koştum, güvenlik bariyerini aştım ve sahneye yakın olan ilk grupla beraber salondan çıktım. Yangın çıkışından çıktık.Birinci kattaki bir kafeye girip, kapıya barikat kurduk. İnsanlara olanları anlattığımızda bize hemen inandılar. Burada savaş vardı, kısa bir süre öncesine kadar silah sesleri vardı.”

“Stattan çıkanlar birkaç dakika sonra geri döndü”

Paris’te gazetecilik yapan Vincent isimli bir gazeteci, dışardan bomba sesleri geldiğinde, Stade de France’da Fransa-Almanya hazırlık maçını izleyen kalabalığın arasındaydı. Gördüklerini Liberation gazetesine şöyle anlattı:

“İlk yarıda iki büyük patlama ve daha sonra da bir büyük patlama duyduk. Maç hiçbir şey yokmuş gibi devam ediyordu ama biz her şeyi Twitter’dan takip ediyorduk. Cumhurbaşkanı François Hollande’ın stadyumdan çıkarıldığını da oradan okuduk, biz bir şey görmedik.

“Maçın ikinci yarısında stadyumun üzerinde bir helikopter dolaşıyordu. Son düdüğü çaldıktan sonra insanlar sahaya çıktı. İnsanlar endişeliydi, dışarda neler olduğundan emin değillerdi. Çıkış için güney, kuzey ve batı kapılarını kullanmamızı isteyen bir anons yapıldı ama beş dakika sonra gidenlerin çoğu geri dönmüştü.”

“Masayı siper ettik”

Ben Grant saldırılar sırasında eşiyle birlikte bir bardaydı:

“Silah sesleri duydum. İnsanlar yere düştü. Bir masayı kafamıza siper ederek korunmaya çalıştık. Önümüzde bir dolu beden yığılı olduğu için barda mahsur kaldı. Yerde altı-yedi ceset vardı. Birileri otomobillerden ateş açıldığını söyledi.”