07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » BDDK’da Halifelik Dönemi
BDDK’da Halifelik Dönemi

BDDK’da Halifelik Dönemi

BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, “2. Uluslararası İslam Finansı ve İktisadı Konferansı”nda, Türkiye’de İslami kurumlar içerisinde Müslümanlar tarafından en fazla dikkat edilmeyen konunun faiz olduğunu kaydetti.

Mehmet Ali Akben’in tartışma yaratacak konuşması şöyle;

‘KENDİLERİNİ SORGUYA ÇEKMELİLER’

-Kaç kişi oruç tutuyor, kaç kişi cuma namazına gider, kaç kişi helale dikkat eder dediğimizde bu oranları çok yüksek görürüz ama en büyük zafiyetimiz faiz konusunda” yorumunu yapan Akben, insanların bu konuda kendilerini sorguya çekmeleri gerektiğini dile getirdi. BDDK olarak ayrı bir daire kurdukları bilgisini veren Akben, “katılım bankacılığı, İslam finansı Türkiye’de nasıl gerçekleştirilir, bu sistem Türkiye’de nasıl geliştirilir”

-Sermaye sahiplerimiz, birikim sahiplerimiz bu alana teveccüh göstermiyor. Ziraat Katılım, Halk Katılım ve Vakıf Katılım gibi devlet artık bu alanda üzerine düşen vazifeyi yapıyor. BDDK olarak konunun geliştirilmesinde üzerimize düşen vazifeyi yapacağız ama oralarda çalışan arkadaşlarımızdan istediğim bu sistem taklitçi bir sistem olmamalı. Kendi kuralları içerisinde büyüyen, kendi kurallarını oluşturmuş bir sistem olarak yürütülmeli.”

FETVA KURULLARI GELİYOR

Akben, faizsiz esasa göre çalışan tüketici finansman şirketlerine ihtiyaç olduğunu söyledi. Bu sistemi kurmak isteyenler için sistemin müsait olduğunu bildiren Akben, burada bir açılım sağlanabileceğini dile getirdi. BDDK olarak Türkiye’de bu sistemin büyümesi ve dünyaya bir model oluşturması açısından gereken düzenlemeleri yapacaklarını anlatan Akben, “Fetva kurulları BDDK bünyesinde mi olmalı?…Şu an Katılım Bankaları Birliği bünyesinde olması planlandı ama şart değil, değerlendirilir. Hangi tarafta olmasının daha sağlam ve daha doğru tanımlanmasını mevzuat çerçevesinde dikkate alırız” dedi.