07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Annesinin Portresini Göğsüne Kazıttı
Annesinin Portresini Göğsüne Kazıttı

Annesinin Portresini Göğsüne Kazıttı

Kullandığı aracın Kartal’da metro istasyonu önünde bekleyen vatandaşlara çarpması sonucu 2 kişinin ölümü bir kişinin de yaralanmasına neden olduğu gerekçesiyle Merve Kurt’un 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlandı. Kazada annesi ve kuzenini kaybeden Gökhan Isırgan, “Ben 25 senemi dolu dolu annem ve kuzenimle yaşadım. En ağır şekilde yargılanmasını istiyorum” diyerek sol göğsüne annesinin portresini yaptırdığı dövmesini gösterdi.

Anadolu 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuklu sanık Merve Kurt (30) katılmazken, mağdurlar ve taraf avukatları hazır bulundu. Kazada yaralanan Şehriban Türkmen, “Olay tarihinde kaldırımda yürüyorduk. Maktüller de benim yanımdaydı. Birden bir ses duyduk, dönüp baktığımda kendimi yerde buldum. Ölen Lale Türkmen benim kızımdı. Sanıktan şikayetçiyim” dedi. Diğer mağdurlar da sanıktan şikayetçi olduklarını belirterek sanığın cezalandırılmalarını talep etti.

Sanık Merve Kurt’un avukatı Ayhan Uğurlu ise kazada ölenlerin ailelerine başsağlığı dilediğini ifade ederek, “Müvekkilim de bu olaydan dolayı çok üzgündür” dedi ve Kurt’un tutuksuz yargılanmasını talep etti.

DURUŞMA ERTELENDİ

Mahkeme heyeti, delillerin henüz toplanmadığı ve adli kontrol hükümlerinin yetersiz kalacağı gerekçesiyle sanık Merve Kurt’un tutukluluk halinin devamına karar verdi. General Nurettin Baransel Kışlası’na yazı yazılarak kaza anına ilişkin görüntülerin istenmesini kararlaştıran mahkeme duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Merve Kurt’un geçtiğimiz Eylül ayında 34 AY 7456 plakalı aracıyla D-100 Kuzey yan yol üzerinde ilerlerken Hastane Adliye metro durağında yürüyen Firdevs Isırgan(46) ile Lale Türkmen’e(27) çarptığı anlatıldı. Çarpmanın etkisiyle Isırgan’ın olay yerinde, Türkmen’in de kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtilen iddianamede, trafik kazası tespit tutanağına göre şüpheli Merve Kurt’un asli kusurlu olduğu belirtildi. Merve Kurt hakkında “taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve yaralanmasına neden olmak” suçundan 2 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle Anadolu Ağır Ceza Mahkemesi’ne dava açıldı.

“RESMEN CİNAYETTİR”

Kazanın Kartal metro durağında meydana geldiğini belirten ailenin avukatı Özbay Demirel adliye bahçesinde yaptığı açıklamada, “Malumunuz olduğu üzere elim bir kaza meydana geldi. Bekleyen yayalara bilinçsiz bir şekilde bir araç sürücüsü ‘yol kavşağını kaçırdım’ diyerek trafikte yapmaması gereken hatayı yaparak 2 kişinin ölümüne ve 1 kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. İddianame taksirle ölüme neden olmaktan açılmıştır. Ancak bizim bütün iddialarımız ve yapacağımız beyanlarda bilinçli taksir olduğunu özellikle belirtiyoruz. Çünkü burada yapılan olay resmen bir cinayettir” dedi.

GÖZYAŞLARINI TUTAMADI

Kazada yaşamlarını yitiren Lale Türkmen’in annesi ve Firdevs Isırgan’ın ablası Şehriban Türkmen olay anını anlatırken göz yaşlarına boğularak, “Biz kaldırımda gidiyorduk geldi bize çarptı. Bildiğin cinayet. Çocuğumla kardeşimi gözümün önünde aldı gitti. Bana da vurdu ama ben kurtardım onların ikisini aldı gitti. O an zaten kalkamadım, kendimde değildim. Kızımı öyle gördüm, kardeşimi hiç bulamadım. Arabanın altına almıştı. Ben adalete güveniyorum. Adalet onun cezasını versin ben başka bir şey istemiyorum. Ben 42 gündür uyku uyuyamıyorsam o da çocuklarını öyle özleyerek uyuyamasın” diye konuştu.

ÖLEN ANNESİNİN DÖVMESİNİ YAPTIRDI

Kazada annesi ve kuzenini kaybeden Gökhan Isırgan ise, “Ben 25 senemi dolu dolu annem ve kuzenimle yaşadım. En ağır şekilde yargılanmasını istiyorum” diyerek sol göğsüne annesinin portresini yaptırdığı dövmesini gösterdi. 25 senedir annesinden ayrılmadığını söyleyen Isırgan ensesindeki dövmesini de göstererek, “Bu da kazanın oluş tarihi ve saati” dedi.

KAZA GÜVENLİK KAMERASINDA

Öte yandan metronun güvenlik kamerası görüntüleri dava dosyasına girdi. Görüntüde 3 kadının kırmızı bir araçtan inerek metro istasyonuna doğru yürüdüğü ve daha sonra kameranın açısından çıktığı görülüyor. Saniyeler sonrada gri renkte bir aracın kadınların olduğu noktaya doğru hızla girişi ve bir toz bulutu kameralara yansıyor. (DHA)