07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Yargıtay İYİ Parti Kararını Verdi
Yargıtay İYİ Parti Kararını Verdi

Yargıtay İYİ Parti Kararını Verdi

İYİ Parti için karar verildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YSK’ye verdiği listede seçime girebilecek partiler arasında İYİ Parti de yer alıyor.

Yargıtay İYİ Parti Kararını Verdi

İYİ Parti’den, erken seçim ile ilgili açıklama yapıldı. İYİ Parti Genel Sekreteri ve Parti Sözcüsü Aytun Çıray imzalı yapılan açıklamada, “Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YSK’ya verdiği ve daha önce seçimlere katılma hakkına sahip olan dokuz partiye ilâveten İYİ Partiyi de eklemiştir” denildi.

Yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Yüksek Seçim Kurulu, Sayın Sadi Güven’in de belirttiği gibi partilerin sicil ve dosyalarını tutan, denetimlerini yapan Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine katılma yeterliliğine sahip olan partilerin listesini istemiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, söz konusu bilgi ve belgeleri inceledikten sonra 20.04.2018 saat 17.00 itibarı ile Yüksek Seçim Kuruluna 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine katılma yeterliliğine sahip olan partilerin listesini vermiştir. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın YSK’ya verdiği ve daha önce seçimlere katılma hakkına sahip olan dokuz partiye ilâveten İYİ Partiyi de eklemiştir. Bu durumda İYİ Parti’nin 24 Haziran’da yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimlerine katılma hakkı tescil etmiştir.”

ERDOĞAN’DAN İYİ PARTİ YORUMU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İYİ Parti’nin seçime katılıp katılmamasıyla ilgili soruya, “Yüksek Seçim Kurulu ile Yargıtay Başsavcılığının müşterek yapacağı görüşmelerin, bugün görüşmeleri olacaktı. Oranın vereceği karar neyse o karar saygı duymaması lazım. O noktada bizim sıkıntımız söz konusu değil” diye yanıt verdi.

BAHÇELİ’DEN İYİ PARTİ YORUMU

“15 Temmuz’da seçim olacağını” söylediğine işaret eden Bahçeli, “Seçime girebilir bir parti niteliğine kavuşup kavuşmadığını biz bilemiyoruz. YSK seçime girebilir diyorsa bir emek boşa gitmemiş olur. Seçime de girsin. Ne olacak seçime girince, başka partilerden almaz, alırsa bizden alır. Biz de rıza gösteriyoruz”