07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » Üçüncü Havalimanı’nda İşler Karıştı
Üçüncü Havalimanı’nda İşler Karıştı

Üçüncü Havalimanı’nda İşler Karıştı

3. Havalimanı inşaatını yapan İGA’nın üst yöneticisi (CEO) istifa etti. İstifanın ardında beşli konsorsiyum içindeki gerilimin olduğu öne sürülüyor.

Üçüncü Havalimanı’nda İşler Karıştı

Finansman sorunları, kira öteleme talebi ve iş cinayetleriyle gündemden düşmeyen İstanbul 3. Havalimanı inşaatında sürpriz bir gelişme yaşandı. Havalimanının inşaatını gerçekleştiren İGA İnşaat’ın CEO’su Yusuf Akçayoğlu önceki gün yapılan yönetim kurulu toplantısının hemen ardından istifa etti.

Cumhuriyet gazetesine konuşan konuya yakın kaynaklar, Cengiz, Mapa, Limak, Kolin, Kalyon Ortak Girişim Grubu içinde anlaşmazlıklar olduğunu ve sorunların çözülememesi üzerine istifanın geldiğini öne sürdü.

İstifanın ardından şirketten yapılan açıklamada, havalimanının açılışına az bir zaman kala organizasyonel yapının işletme dönemine hazır hale getirildiği ve tüm birimlerin tek bir çatı altında toplandığı belirtildi. İGA Havalimanı İşletmesi A.Ş. İcra Kurulu Başkanı ve Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Kadri Samsunlu’nun, yeni yapının tepesinde olacağı ifade edildi.

Havalimanının inşasını üstlenen İGA’nın 2 milyar avroluk kira öteleme talebi daha öncede gündeme getirilmiş konu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan haberi doğrulamıştı. Şirketin ayrıca, finansman sorunları nedeniyle 1 milyar Avro daha kredi için kamu bankalarının kapısını çaldığı da Bloomberg tarafından gündeme taşınmıştı.