07 Ocak 2023 Cumartesi
Ana sayfa » “Kadro Yok Kardeşim Boşuna Beklemeyin”
“Kadro Yok Kardeşim Boşuna Beklemeyin”

“Kadro Yok Kardeşim Boşuna Beklemeyin”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Bu ülke Atatürk’ün gösterdiği o muasır medeniyetler seviyesine yürüyecekse bunu özel sektör eliyle yapacak, devlet eliyle değil” dedi. Zeybekçi, işletme ve iktisat mezunlarına ise “Yok kardeşim devlette böyle bir kadro, boşuna bekleme” diye seslendi.

“Kadro Yok Kardeşim Boşuna Beklemeyin”

Bakan Zeybekci çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği memleketi Denizli’de Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) düzenlediği toplantıda konuştu. Mesleki eğitim konusunda başarısız olduklarını belirten Bakan Zeybekçi, “Halimiz kötü bugün maalesef üniversitelerimizden mühendisler mezun ediyoruz, bu mühendislerimizi ne bir atölye görmüş ne bir inşaat görmüş ne bir fabrika görmüş ne de eline bir anahtar alıp bir makineye veya inşaata, demire dokunmuş mühendislerimiz var. Buna bize şöyle derler ‘sen ağa ben ağa ineği kim sağa’ her taraf mühendis. Hakikaten bununla ilgili kendimizi başarısız görüyorum. Allah bize akıl vermiş bu akıl ile bu sisteme yöneterek Türkiye’de mesleki eğitimi üretim sektörlerine yani bizim ihtiyaç duyduğumuz alanlara bir mesleki eğitimi kanalize edemedik. Laf yetiştirme zamanı değil iş yetiştirme zamanı artık, iş yetiştirmemiz lazım. Benim fabrikam dahil olmak üzere bütün fabrikaların tamamında işçi aranıyor şu anda, usta aranıyor, tekniker aranıyor. Diğer taraftan 5 milyon insan KPSS’ye giriyor, ne için? Devlete atanmak için. Bir şeyi yanlış yapıyoruz” dedi.

‘İŞLETME VE İKTİSAT MEZUNLARI KADRO BEKLEMESİN’

Konuşmasında işletme, iktisat ve 2 yıllık maliye, muhasebe mezunlarının kadro taleplerine değinen Zeybekci, “Birbirimizi alkışlamak ve pohpohlamaktan da vazgeçelim artık. Yanlış yapıyoruz, hoş geliyor iyi geliyor bazı şeyleri söylemek. Geçtiğimiz günlerde bir milletvekilimiz 2 yıllık Maliye, Muhasebe Meslek Yüksekokulu mezunları ile daha doğrusu dernek üyeleriyle bir araya gelmiş. Bununla ilgili bana söylüyor ‘işte bunlarda atanma ve kadro bekliyor.’ Yok kardeşim devlette böyle bir kadro. Bu milletin kaynaklarını ve imkanlarını emanetçisi olarak söylüyorum devlette böyle bir kadro yok. Bu ülke Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün gösterdiği o muasır medeniyetler seviyesine yürüyecek ise bırak namerde, merde dahi muhtaç olmayacak günlere yürüyecek ise bunu özel sektör eli ile yapacak devlet eliyle değil. Ben de işletme iktisat mezunuyum. Mail adreslerimize ve Twitter’dan geliyor ‘400 bin tane işletme iktisat mezunu kadro bekliyor’ diye. Yok kardeşim kadro bekleme boşuna, özel sektöre gideceğiz” şeklinde konuştu.